ЦРКВИ СТАРИ СЈАЈ: Верници најзаслужнији за нову реконструкција фасаде Цркве светог Ђорђа у Ћуприји
ФАСАДА Цркве Светог Ђорђа, урађена пре четврт века, због влаге је испуцала и добрим делом одлепљена од зида, па је започето њено враћање у првобитно стање. У зависности од очуваности камена, од којег је богомоља саграђена, још давне 1834, те у њему уклесаних украса, стручњаци ће осмислити и формирати коначан изглед фасаде.
- У сваком случају, добар део основног материјала остаће видљив. Поготово ћемо сачувати углове од пешчара око прозора и врата, као и камен са венцем на своду, који је досад био прекривен малтером и бојом, па његова лепота није долазила до изражаја - каже старешине храма, протојереј Рајко Рајковић.
Радове на овом вероватно најстаријем очуваном градитељском објекту у Ћуприји делом финансирају локална самоуправа и црква, а највише новца обезбеђено је од прилога верника који доносе и репроматеријал, али и храну и пиће за мајсторе... Велики број волонтера ради бесплатно, а неимарима у сусрет излази и Казнено-поправни завод, који је први "комшија" ћупријског храма.
- Свака помоћ је добродошла. Лане смо поставили подно грејање и мермерни под, нови Свети престо, скинули ламперију која је постављана пре четири деценије и повукла је влагу... Од донатора смо добили веома леп лустер од ливеног месинга, па очекујемо да посао завршимо до почетка зиме, када би ова светиња требало да заблиста у сасвим новом сјају - најављује протојереј Рајковић.
А, легенда "каже" да је место на којем црква изграђена, као и новац за њено "подизање" обезбедио кнез Милош Обреновић. Када је августа 1833. преминуо велики јунак српских устанака из прве половине 19. века, Цинцар Јанко Поповић, погребна поворка коју је предводио кнез Милош на опело је ишла у манастир Раваница, а потом се вратила да би га сахранила у Ћуприји. Тада је, кажу, свима - па и реченом владару - постало јасно да је Ћуприји потребна црква.
Остало је историја, па податак да се управо у овдашњој богомољи, 1849, знаменити српски научник Јосиф Панчић венчао са Људмилом, ћерком барона Кордона...
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)