И ЛИЧНА ИСКУСТВА "ЛЕЧЕ" КАРЦИНОМЕ: Суботичко удружење "Једна уз другу" окреће се превентиви и - младима

Јелена Лемајић

11. 03. 2024. у 08:10

ТОКОМ протекле три године удружење "Једна уз другу" пружа подршку женама оболелим од рака дојке и онима које су победиле ову болест, али се боре са последицама лечења.

И ЛИЧНА ИСКУСТВА ЛЕЧЕ КАРЦИНОМЕ: Суботичко удружење Једна уз другу  окреће се превентиви и - младима

фото: Ј.Л.

Истовремено, хумане Суботичанке организују и едукације о значају превентиве, јер последњих година од ове врсте карцинома оболева све више млађих жена, па је његово рано откривање постало део њихове племените мисије.

- Од почетка године уприличиле смо низ предавања у сарадњи са Фондацијом "Данило Киш", са циљем да код младих суграђанки пробудимо свест о потреби самопрегледа и превентиве. Обраћаћемо се пре свега старијим средњошколкама, јер само рана дијагноза је добра прогноза. Наравно, и даље ћемо подржавати све жене које се суочавају са овом болешћу, те наставити да им пружамо психолошку и подршку засновану на личном искуству - најављује Милица Пећерић, председница Удружења.

А, сазнајемо, обраћају им се и жене са другим облицима карцинома, јер је процедура за све иста. Уз "Фејсбук", сада имају и "Вајбер" групу у којој око 200 чланица, у зависности од тренутног стања, константно размењује поруке. У самом удружењу, активно је око 40 Суботичанки.

- Делимо наше искуство, али имамо и чланове стручног тима који су ту да разјасне све недоумице. Ова болест је још помало табу, тешко је натерати жене да отворено причају о томе, тим пре што у друштву карцином значи својеврсну смртну пресуду. Лично сам се уверила колико значи када видите жену која се успешно суочила са болешћу, колико то позитивно утиче на друге, које су на почетку лечења - додаје Милица, наглашавајући да се једнако добро показало и да жене вежбају, односно промене начин живота, за шта им је обезбеђен стручни надзор.

Надаље, с обзиром да је Удружење остварило веома добру сарадњу са Онколошким одељењем Опште болнице у Суботици и Институтом за онкологију у Каменици, позиционирало се као значајна спона између пацијената и здравственог система.

- Лане смо много радили на томе да покретни мамограф стигне у Суботицу, где је био лоциран дуже од 30 дана, током којих је обављено много корисних прегледа. Охрабрени тим успехом, у сарадњи са Заводом за јавно здравље, овог месеца планирамо да организујемо и трибину током које ће бити представљено поновно увођење скрининг програма у Србији, што је изузетно важно и већ има нашу безрезервну подршку - истиче Габриела Агоштон, чланица удружења "Једна уз другу".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)