СИСТЕМСКИ КРОТЕ БУЈИЦЕ: Оперативни план одбране од поплава водотокова другог реда на територији Краљева

Горан Ћировић

21. 02. 2024. у 10:51

Поучени искуствима из елементарних непогода минуле деценије изазваних изливањима и бујичним ударима мањих река и потока, Краљевчани су усвојили Оперативни план за одбрану од поплава водтокова другог реда за 2024. годину.

СИСТЕМСКИ КРОТЕ БУЈИЦЕ: Оперативни план одбране од поплава водотокова другог реда на територији Краљева

Г.Шљивић (архива)

Овај важан, стратешки акт, усвојен на седници овдашњег Градског већа, поред сталог подразумева план системског, институционалног, ефикасног и правовременог реаговања у случају поплава, као и превентивне и оперативне мере заштите од редовних и ванредних бујичних поплава у краљевачком крају.

Г.Шљивић (архива)

 

- Ради заштите плавних подручја, одбрану од поплава на водотоковима другог реда Оперативним планом спроводи локална самоуправа на својој територији, као и превентивне мере за смањење ризика од поплава услед климатских промена, ерозивних процеса, бесправне градње и неодржавања и изостанка агро, био, хидро и осталих техничких мера – каже Здравко Максимовић, руководилац Одељења за послове цивилне заштите краљевачке Градске управе.

Г.Шљивић (архива)

Здравко Максимовић, руководилац Одељења цивилне заштите у Краљеву

Према његовим речима, на територији Краљева постоји пет водотокова првог реда који су у надлежности државе и чак 174 бујичних, водотокова другог реда.

- Уз изградњу заштитних објеката на водотоковима другог реда, посебно на сливовима Мусине, Гледићке, Мрсаћке и Велике реке, неопходно је унапредити сиситем ране најаве и система упозорења и мерења климатских фактора, развијати цивилну заштиту и едукацију локалног становништва, као и сарадњу са ресорним Министарствима и суседним локалним самоуправама – додаје Максимовић.

Г.Шљивић (архива)

 

Осим тога, Оперативни план у склопу превентивних и планских мера подразумева и појачан надзор инспекцијских служби и Комуналне милиције на плавном подручју, посебно на критичној инфраструктури, чиме се доприноси квалитетнијем и организованијем одговору на ризике изазавене поплавама.

Г.Шљивић (архива)

 

Током минуле деценије краљевачки крај се на удару већих поплава нашао чак пет пута. Поплавни талас, подсећамо, ни прошле године није заобишао Краљевчане, а мајска и јунска полава причиниле су штету од безмало 600 милиона динара, највише на саобраћајној инфраструктури – мостовима, прелазима, каналима, локалним и некатегорисаним путеваима...

Г.Шљивић (архива)

 

ЗАШТИТА

У ЦИЉУ заштите од поплава, минулих година изграђена је обалоутврда на левој обали Ибра, потом заштитини насип на десној обали Западне Мораве, уређено је корито Груже, обале Рибнице, Жичке и Годачичке реке, обављена је регулација Дрлупске, Сирчанске и Гледићке реке, као и регулација речних корита у Врдилима, Мрсаћу и Чукојевцу, и у зони новог моста на Лопатници. Посла је, свакако, још много јер треба надокнадити деценије немарности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза