КИШОВ КАНАЛ ОЖИВЕО БАЧКУ: Надгробно обележје градитељу у Врбасу, проглашено за споменик културе
НАДГРОБНИ споменик Јожефа Киша (1748-1813) на узвишици изнад преводнице на Великом бачком каналу (ВБК) у Врбасу, Влада Србије је, одлуком донетом на седници одржаној 18. јануара, прогласила за споменик културе. Како је образложено, ово обележје чува сећање на знамениту личност - идејног творца, пројектанта и градитеља ВБК, водотока који је преобликовао изглед данашње Бачке и омогућио њено претварање из мочварног у плодно земљиште и потпуно променио живот у њој.
Његово прокопавање, које је обављено ручно - а на том послу је било ангажовано око 3.000 радника - почело је 1793, а завршено је 1802. године. ВБК је дужином од 118 километара повезао Дунав код Бачког Моноштора са Тисом код Бачког Градишта, скративши пут између ова два насеља за 258 километара.
- Кишов канал је омогућио да се на тој релацији избегне опасна пловидба Дунавом, а с обзиром на то да су бродови тегљени, углавном стоком, ВБК је "уштедео" путовање од 10 до 20 дана, било да се ишло узводно или низводно - навео је хроничар Бачке Милан Војновић.
Индустрија проћердала труд
КИШОВ канал, којим су пловили бродови, хиљаде деце у њему научило да плива и многе генерације на његовим обалама пецале и уживале у природи, деценијама је већ најзагађеније водоток у Европи, чему су највише кумовали индустријски погони. Из њега би требало извући чак 400.000 кубних метара отровног муља, али чишћење никако да почне, иако је ЕУ створила главни предуслов за тај подухват, изградњом Централног постројења за прераду отпадних вода у Врбасу.
Он истиче да је Кишова генијална идеја о спајању Дунава са Тисом потврђена његовим прорачунима разлике у нивоима ових двеју река, која је износила 7,3 метра, што је омогућило да буде и спроведена - изградњом четири преводнице на том току.
Копање канала било је обустављено 1796. године, због анонимне пријаве да се одступило од пројекта и финансијске конструкције посла, па је Киш пао у немилост, те није чак ни позван на свечаност отварања свог животног дела.
Киш је последње дане провео у летњиковцу, названом "Јожефов мир", на брду у Врбасу са погледом на Велики бачки канал. Ту је и сахрањен, јер, премда је рођен у Будиму, желео је да му вечна кућа буде у Врбасу, одакле су кренули пробни радови за изградњу ВБК.
На његовом споменику је, предочава Војновић, епитаф који је сам срочио, а гласи: "Овде почива племенити Мађар Јожеф Киш. Да је бесмртан казује овај Канал, а да је смртан сведочи хладан мермер".
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)