СТАРИ СЈАЈ КУЋИ СРПСКОГ КРАЉА ТЕКСТИЛА: Лесковац обнавља вилу Теокаровића и прави вишенаменски простор

Игор Митић
Игор Митић

22. 01. 2024. у 07:31

ПОСЛЕ вишедеценијског пропадања некада велелепне виле породице Теокаровић у Вучју овај објекат биће реконструисан и адаптиран у мултифункционални простор. У породичној кући Лазара Теокаровића одржаваће се изложбе, конференције, округли столови, туристичке презентације... Вила је некада примала госте и пословне партнере лесковачких индустријалаца чији је отац Мита Теокаровић, 1884. године, производњом гајтана поставио темеље српске текстилне индустрије. Она се развила до те мере да је Митин син Лаза, између два светска рата, био познат и као "краљ текстила".

СТАРИ СЈАЈ КУЋИ СРПСКОГ КРАЉА ТЕКСТИЛА: Лесковац обнавља вилу Теокаровића и прави вишенаменски простор

фото: И.Митић

Теокаровићи су вилу подигли 1935. године, по пројекту руског архитекте Григорија Самојлова, а у оквиру комплекса њихове фабрике вунених тканина у Вучју. Вучјанци се радују новом животу Лазине виле која је некада била симбол вароши. Када су после Другог светског рата тројица браће Теокаровић завршила у затвору, одузета им је комплетна имовина. Поред фабрика у Лесковцу, Вучју и Параћину, на коришћење "народу" предато је и неколико њихових вила.

Мека вода

ЧУВЕНА породица је за своје подухвате изабрала Вучје због мекоће воде реке Вучјанке. После перионице вуне подигнуте 1928. године, Теокаровићи су, четири године касније, у Вучју саградили и чувену фабрику вунених тканина.

Последњи је час да се ова у Вучју сачува и да јој се врати стари сјај, сагласни су житељи овог места.

Вредност израде пројектне документације за реновирање виле је 2,5 милиона динара.

Исправљање неправде

ОБНОВОМ виле Лесковчани исправљају неправду према браћи Теокаровић који су, поред осталог, Вучјанцима оставили и цркву као задужбину њихове мајке Ване. И управна зграда некадашње фабрике вунених тканина, је значајно културно-историјско наслеђе, па и она може постати део обједињене туристичке понуде целог поречког краја.

- Колико ће обнова виле да кошта знаће се након што, у року од шест месеци, будемо добили пројектну документацију. Уколико износ буде превисок тражићемо помоћ Владе Србије, а ако не добијемо одобрење, онда ћемо радити парцијално средствима из градског буџета - истакао је председник Привременог органа Горан Цветановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)