ОСВАЈАЧИ РУШИЛИ, МОНАСИ ОБНАВЉАЛИ: На подручју Барничевског округа чак 22 средњовековна манастира

Драгица Маринковић

09. 01. 2024. у 09:10

ПОДРУЧЈЕ Браничевског округа красе стишка равница, планине Хомоља, реке Морава, Млава и Пек, али и средњовековни манастири, многи рушени и паљени, па подизани из темеља и пепела, захваљујући верницима и монасима.

ОСВАЈАЧИ РУШИЛИ, МОНАСИ ОБНАВЉАЛИ: На подручју Барничевског округа чак 22 средњовековна манастира

Фото: Д. Новковић

На подручју овог округа има их чак 22 и сви потпадају под надлежност Браничевске епархије. Сви потичу из 13. и 14. века и сваки од њих сведок је бројних устанака и ратова, освајања и ослобађања.

Већ дуго најпознатији и најпосећенији је манастир Тумане код Голупца, подигнут у 14. веку и посвећен Светом архангелу Гаврилу. Током Првог и Другог српског устанка био је спаљен, а обновљен је за време владавине кнеза Милоша Обреновића. Срушен је минирањем до темеља 1910. године, да би 14 година касније био поново саграђен. Преко целе године походе га верници не само из Србије, већ и из окружења, уздајући се у молитве свецима Зосиму и Јакову.

Међу посећенијима је и манастир Горњак код Петровца на Млави, подигнут у другој половини 14. века, као задужбина кнеза Лазара. До савременог доба сачуване су главна манастирска црква, посвећена Ваведењу, и капела у пећини, посвећена Светом Николи. За издржавање манастира и братства, Лазар је Горњаку даровао бројна села у источном делу Србије.

Познати и по својим изворима

НЕКИ од манастира познати су и по својим изворима, за које се у народу верује да су лековити. Један такав извор, познат као "Манастирски кладенац" је у манастиру Брадача, у селу Кула код Малог Црнића. За тај извор верници тврде да се поред њега јавља лик девојчице са крилима, у народу назван "Светињица".

Велика је посећеност и манастира Рукумија код Пожаревца. Његов настанак везује се за легенду из народне песме "Бог ником не остаје дужан", у којој је описано страдање девојке Јелице коју су браћа разапела "коњима за репове", верујући лажној оптужби њене снахе да јој је убила сина у колевци. Према тој песми, тамо где су пале њене очи, руке, брада и она сама, касније су настали манастири: Сестрољин, Рукумија, Брадача и Заова.

Бројност

ОД 22 манастира у Браничевском округу, на подручју Пожаревца су два - Рукумија и Сестрољин, у Малом Црнићу - Заова и Брадача, у Великом Градишту, Жагубици и Голупцу по један - Нимник, Тршка црква и Тумане, а највише их је у општини Петровац на Млави - четири: Горњак, Витовница, Света Тројица и Решковица.

Међу познатијима је и манастир Витовница у атару петровачког села Мелница, који је саградио краљ Милутин крајем 13. века. У саставу овог манастира налази се и Црква Успења Пресвете Богородице, која се, уз Тршку цркву, сматра најстаријом у Браничевском округу. У новије време, за рад овог манастира најзаслужнији је био архимандрит Тадеј (1914-2003), који је, у знак признања, сахрањен у манастирској порти, где му је братство подигло споменик са натписом "Чекам васкрсење мртвих и живот будућег века. Амин".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИМАЈУ ДОБРЕ ИГРАЧЕ, АЛИ ОЧЕКУЈЕМ ПОДРШКУ НАВИЈАЧА: Милојевић пред меч са Чукаричким