ШТРАНД ПОД ВОДОМ, НИВО ДУНАВА У ПОЈЕДИНИМ МЕСТИМА ЗАБРИЊАВАЈУЋИ: Има ли разлога за панику и да ли нам прете нове поплаве? (ФОТО/ВИДЕО)

Дејана Калинић
Дејана Калинић

03. 01. 2024. у 09:44

НИВО Дунава претходних дана је растао, а док гледају вести о поплављеној Будимпешти, становници Новог Сада и других места у Војводини питају се да ли исти сценарио могу очекивати и они. Нимало оптимистично не делују призори са градске плаже Штранд где само врхови сунцобрана који вире из воде говоре да је ту била плажа. С друге стране, становници Камењара, Рибарског острва и других места уз Дунав кажу да је овако сваке године.

ШТРАНД ПОД ВОДОМ, НИВО ДУНАВА У ПОЈЕДИНИМ МЕСТИМА ЗАБРИЊАВАЈУЋИ: Има ли разлога за панику и да ли нам прете нове поплаве? (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: принтскрин/Инстаграм/192_rs

Поплављени сокаци на Камењару, плажа у Челареву, делови Рибарског острва, али и обала уз Бачку Паланку призори су који се протеклих дана могу видети на друштвеним мрежама.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Док грађани у коментарима наводе да је ово проблем који се понавља сваки пут када река Дунав нарасте, подаци Републичког хидрометеоролошког завода показују да је претходних дана водостај Дунава био виши и да је тренутно превазиђена граница редовне одбране од поплаве на неколико локација.

Дунав преко граница у Апатину, Бездану, Новом Саду...

Појашњења ради, редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу која је за сваки речни сектор одређена на бази резултата хидролошко-хидрауличких студија, стања насипа, угрожености брањеног подручја и друго. Најчешће, та граница се поклапа са котом ножице насипа.

Како показују подаци РХМЗ-а 2. јануара у 7 часова, граница редовне одбране од поплаве превазиђена је на Дунаву, а измерена на хидрометеоролошким станицама у Бездану, Апатину, Богојеву, Бачкој Паланци и Новом Саду. Такође, висок водостај је и на Тиси код Титела.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Док у суседној Мађарској бележе да је Дунав на највишем нивоу од 2013. године, као разлог се наводе веома обилне падавине у централној Европи и топљење снега у Баварској.

Водостај код Будимпеште тренутно је на 4,72 метра, док је у градовима који се налазе у јужном делу Мађарске измерено 7,74 метра у Баји и 7,80 метара у Мохачу.

Foto: Tanjug/AP

Таква ситуација је узроковала додатне мере опреза, а док смо пре неколико дана говорили о томе да је највећи водостај измерен код Апатина и износио је 6,17 метара, сада је он већ на 6,66 метара, а граница редовне одбране од поплаве код ове општине је 6 метара - ванредне 7,5 метара.

Водостај код Бездана је 2. јануара на 5,99 метара са границом редовне одбране од поплаве на 5 метара, а ванредне на 7 метара. Када је реч о Богојеву, ниво Дунава је 6,26 метара док је граница редовне одбране од поплаве 6 метара, а ванредне одбране 7 метара.

Код Бачке Паланке Дунав је на 5,81 метар, а граница редовне одбране од поплаве је 5,30 метара, ванредне 6,50 метара. За Нови Сад ситуација је следећа: Дунав се тренутно налази на 5,62 метара. Граница редовне одбране од поплаве код овог града је 4,50 метара, а ванредне одбране од поплаве 7 метара.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Нема места паници

Ипак, како показују подаци РХМЗ-а, за сада нема изгледа да би водостај могао да пређе границу ванредне одбране од поплава, а у већини места прогнозе су такве да би требало да крене да опада.

Мерења за 2. јануар показују да Дунав има тенденцију опадања код Бездана, Апатина и Богојева, док је код Новог Сада у стагнацији.

То би се можда најбоље могло илустровати кроз бројке. Дакле, у односу на претходни дан ова река је код Бездана опала за 11 центиметара, код Апатина за 1 центиметар, код Богојева је порасла за 8 центиметара, а код Бачке Паланке и Новог Сада за чак 18 центиметара.

Ваља напоменути и да Тиса за сада не прети Тителу, односно да водостај има тенденцију стагнације иако је у односу на претходно мерење порастао за 18 центиметара.

Прогноза водостаја за наредне дане

Према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода за четвртак, 4. јануар, тенденција Дунава је опадање до Бачке Паланке, а низводно стагнација. Очекивани ниво код Бездана је 5,50 метара.

Далеко од историјских максимума

Мерење водостаја од почетка мерења па до 2022. године показују да смо за сада далеко од историјског максимума водостаја када је реч о свим рекама у Србији.

Примера ради, водостај Дунава био је највиши давне 1965. године када је код Богојева измерено 8,17 метара и 2006. године код Смедерева када је измерено чак 8,45 метара.

Тиса је те исте 2006. године код Сенте била на апсолутном максимуму од 9,26 метара.

Сава је код Сремске Митровице, не тако давне 2014. године била на 8,66 метара, а Велика Морава код Ћуприје пре више од 60 година била је на 7 метара.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: САМО ПОЛОВИНА ИЗНАД ВОДЕ: Сплав "Картел" јутро накод потонућа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала