ПОМАЖЕ И "РОДА": Борба против беле куге у лозничком крају и суседном Угљевику

Владимир Митрић
Владимир Митрић

28. 12. 2023. у 21:34

У Лозници у Омладинском центру, у организацији Удружења за борбу против неплодности „ Рода “, одржана је радионица, за заинтересовање житеље тог дела Србије и суседне Републике Српске.

ПОМАЖЕ И РОДА: Борба против беле куге у лозничком крају и суседном Угљевику

Фото В Митрић

Радионицу је водио асистен примаријус доктор медицинских наука Александар Добросављевић, специјалиста гинекологије и акушерства, запослен на Одељену за вантелесну оплодњу ГАК „ Народни фронт.

Радионица се састојала из два дела.У првом делу др Александар Добросављевић објаснио читав поступак ВТО базирајући се како на медицинским аспектима вантелесне оплодње, тако и на административним аспектима, како би пацијентима приближио цео поступак и објаснио који је то пут у административном смислу и на који начин треба да прођу како би ушли у процедуру ВТО која се финансира од стране Републичког фонда за здравствено осигурање. Други део радионице односио се на директан разговор са паровима односно консултације које су имале за циљ да пацијентима појасне степен њиховог проблема, али и да им се предложе најадекватније методе и дају информације како би се максимално скратио цео поступак.

Према речима др Добросављевића, током радионице доминантно су се издвојила два проблема. Први се односи на немогућност добијања адекватних информација и потребу за бољом едукацијом лекара примарне здравствене заштите, који би требали да препознају тренутак када је пацијента потребно упутити на процес вантелесне оплодње . Како је истакао, "Треба узети у обзир да је често сама процедура вантелесне оплодње веома сложена и да захтева процену лекара који се баве искључиво овом проблематиком те у таквим ситуацијама, односно када год постоји несигурност да ли су пацијенти за вантелесну оплодњу, потребна је директна консултација од стране лекара којима је то најуже поље деловања."

- Други проблем је чињеница да је ово стање још табу тема у овој, као и другим срединама и да је то често разлог због ког пацијенти касне са укључивањем у процес - казао је др Добросављевић. Сваки пар који не успева да оствари жељену трудноћу у периоду од годину дана, уколико се ради о жени млађој од 35 година или шест месеци за жене старије од 35 година треба да се јаве лекару чија је ово најужа област деловања.

Порука са тог скупа би била да је време кључни фактор за успех ВТО и да свако лутање, неадекватно испитивање, неадекватна консултација или устручавање да разговарају о проблемима драматично смањују шансу за успех вантелесне оплодње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину