ДА РОДЕ ЈОШ ЧЕШЋЕ "СЛЕЋУ" У КИКИНДУ: Локална самоуправа за вантелесну оплодњу годишње издваја два милиона динара

Р. Ш.

02. 11. 2023. у 19:11

ОДЛУЧНА да заустави вишегодишњи негативни природни прираштај, кикиндска локална самоуправа - између осталог - из градског буџета издваја и средства за помоћ паровима који вантелесном оплодњом покушавају да дођу до потомства.

ДА РОДЕ ЈОШ ЧЕШЋЕ СЛЕЋУ У КИКИНДУ: Локална самоуправа за вантелесну оплодњу годишње издваја два милиона динара

Фото: Р. Шегрт

Лане и ове године, такву подршку добила су 44 пара, ради се о укупно четири милиона динара, а највиши исплаћени износ је 86.220 динара - колико, по подацима Републичког завода за статистику, износи просечна месечна нето зарада у Србији.

- Финансијску подршку прошле године добила су 22 пара, тако је и ове, а новац додељујемо на основу Правилника о условима за остваривање права на процес вантелесне оплодње, који је донело Градско веће. Општи услови су да су парови држављани наше земље, да имају пребивалиште на подручју Кикинде последњих шест месеци пре подношења захтева, да живе на истој адреси, да је од лекара специјалисте констатована неплодност једног од њих, да су укључени у процес вантелесне оплодње и да су здравствено осигурани посредством РФЗО - објашњава Младен Богдан, председник Скупштине града.

Парови могу да конкуришу више година изастопно, па они који су лане добили новац, али нису имали среће да се радују трудноћи, и ове могу да конкуришу, али се новац добија само једном годишње.

Пакетићи

- ЗА новогодишње пакетиће деци до 10 година издвајамо нешто више од пет и по милиона динара и наша "Кутија жеља" је јединствена, јер на основу писама деце Деда Мразу, која у њу остављају, испуњавамо жеље чак 6.000 малишана - каже Богдан.

- Не водимо евиденцију о броју овако рођених беба, јер је то стручно медицински посао и интимна ствар. Паровима помажемо да лакше поднесу финансијске издатке, који могу да буду прилично високи и заиста се обрадујемо када нам сами јаве да су постали родитељи - каже Богдан, подсећајући на остале мере пронаталитетне политике у Кикинди.

Током акције "Беби клуб", новопечени родитељи већ годинама добијају пакете са опремом за бебе, вредне око 8.000, за шта локална самоуправа издваја четири милиона динара.

- Исплаћујемо и родитељски додатак за прво дете, од 30.000, а за друго 20.000 динара. Чланови смо покрета "Три плус", посредством којег родитељи са троје деце остварују попусте при куповини разне робе и услуга, а за помоћ незапосленим родитељима обезбедили смо седам и по милиона динара - закључује Младен Богдан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ПРОВОЦИРАЈУ, А СРБИН НА ТАПЕТУ?! Скандал не јењава!