КРЕАТИВНОСТ КАО ТЕРАПИЈА: Две деценије постојања Дневне психијатријске болнице у Шапцу
ДНЕВНА психијатријска болница Опште болнице "Др Лаза К. Лазаревић" у Шапцу, обележила је две деценије постојања.
Отворена је 2003. године, најпре у оквиру Одељења, а од пре четрнаест година има сопствени простор. На овом месту пацијенте не дочекују болеснички кревети, већ четкице, боје, вуница, платна и све оно што омогућава испољавање креативности.
А заправо реч је о радној окупационој терапији која се показала као врло корисна за сва анксиозна стања, односно психичку напетост. Са пацијентима раде психијатар, радни терапеут, дефектолог, психолог и медицинска сестра.
- Дневна болница подразумева један облик лечења између амбулантног и пуног хоспиталног третмана. По протоколу рада имамо социотерапијске групе, гимнастичке вежбе, релаксацију, као и радну терапију која је неизоставни део лечења. У зависности од њихових примарних личности, кроз радну терапију пацијенти изражавају своју креативност - наводи психијатар др Љиљана Тодоровић, шеф Одсека Дневне психијатријске болнице.
Како објашњава Мирјана Перишић, виши радни терапеут, у Дневној психијатријској болници број пацијената свакодневно варира од 15 до 20, а ово место је заједнички кутак за разговор, разумевање, опоравак и за рад. Осим групних терапија и заједничког времена, сваки пацијент има и могућност за индивидуални разговор са лекаром, дефектологом или психологом. Бројни су бенефити оваквог вида лечења за пацијенте, најпре пацијенти нису иза закључаних врата. Они долази самовољно, од својих кућа, а остатак дана проводе у свом окружењу и са својим породицама.
Превентива менталног здравља
О МЕНТАЛНОМ здрављу требало би да размишљамо сви. Дневна болница је место где се већ лече особе које имају менталне проблеме. Морало би се тежити превенцији менталних болести и унапређењу менталног здравља целокупног становништва, истиче др Љиљана Тодоровић.
- Сматрам да би требало да кренемо од најранијег узраста и да се деца још у вртићу уче шта је психичко здравље, шта су емоције, шта значи комуникација - наглашава др Љиљана Тодоровић.
- Пацијенти долазе у 8.30, доручкују, добију терапију, а пола сата касније почиње "група" на којој се договарамо о темама које су актуелне и које интересују пацијенте тог дана. Они сами предлажу теме. Иако на први поглед изгледа као игра, радна терапија се врло пажљиво бира за сваког пацијента понаособ - објашњава Перишићева.
У Дневној психијатријској болници углавном се лече пацијенти оболели од депресије и психотичних поремећаја који су у ремисији. Оно што је за пацијенте, можда, и најважније од свега је да се на овом месту њихова болест дестигматизује.
Осим др Љиљане Тодоровић и Мирјане Перишић, са пацијентима раде и психолог Олга Перић, дефектолог Станојка Савић и виша медицинска сестра Снежана Игњатовић.
Препоручујемо
ЗАШТО ЧУЈЕМО ГЛАСОВЕ КОЈИХ НЕМА: Нова теорија научника о халуцинацијама
21. 10. 2023. у 22:28
ОД ДЕПОНИЈЕ ПРАВЕ ОАЗУ: Шабац и Министарство заштите животне средине уређују "Дудару"
25. 10. 2023. у 10:00
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)