ВАЖНОСТ ХПВ ИМУНИЗАЦИЈЕ: Отворена трибина о превенцији болести хуманих папилома вируса
ЗАВОД за јавно здравље(ЗЗЈЗ) у Лесковцу одржава отворену трибину за родитеље на тему превенције карцинома и унапређења здравља деце односно о важности ХПВ имунизације.
Трибина ће бити одржана 18. октобра, у 18 часова, у лесковачком Центру за стручно усавршавање, а њен циљ је повећање обухвата вакцинације у превенцији болести које изазивају хумани папилома вируси односно карцинома грлића материце, усне дупље, ректума…
Организатори истичу да је тема трибине од изузетног значаја за унапређења здравља деце и разумевање и појашњење разлога важности ХПВ вакцинације, а да ће учесници имати прилику да разјасне све недоумице у диретном разговору са стручњацима: др Данијелом Цветановић, гинекологом и начелницом Службе здравствене заштите жена односно др Слађаном Цветановић, педијатром и начелницом Службе здравствене заштите деце лесковачког Дома здравља као и са прим. др Вањом Илић, специјалистом социјалне медицине и начелницом Центра за промоцију здравља у ЗЗЈЗ Лесковац.
Републички фонд за здравстено осигурање, већ годину дана, финансира вакцинацију, ХПВ вакцином, деце од девет до 19 година старости, оба пола. Вакцина је, преко мреже института и завода за јавно здравље, дистрибуирана у домове здравља.
Она се спроводи у складу са позитивним прописима. То је имунизација, коју је у обавези да препоручи доктор медицине или специјалиста одговарајуће гране медицине односно изабрани лекар, најчешће дечији лекар, али и гинеколог, у складу са програмом имунизације становништва против одређених заразних болести.
Вакцинација се, за децу до 15 година старости, спроводи уз писану сагласност родитеља односно законског заступника, док за старије особе она није потребна.
Активна имунизација против ХПВ се првенствено препоручује код деце седмих разреда основних школа, током систематских прегледа, а пре првих сексуалних односа. Ова вакцина је у употреби од 2006. године, када је регистрована и у Србији, а у употреби је у 111 земаља света, док је вакцинација дечака уведена у 40 земаља.
Деци узраста од девет до 14 година живота даје се у две дозе са размаком од шест месеци, а особама са навршених 15 година у три дозе, са размаком од два односно шест месеци. Њеном употребом постиже се смањење стопе оболевања од најтежих болести за које нема специфичног лека. То је једино имунизација, као примарни облик, и скрининг рака као секундарни облик заштите.
Препоручујемо
УГРОЖАВАЊЕ СИГУРНОСТИ НОВИНАРА: Тужилаштво поднело оптужни предлог
16. 10. 2023. у 15:33
МОТКОМ УДАРАО СТАРИЈЕГ МУШКАРЦА: Полиција привела младића у близини Лесковца
15. 10. 2023. у 12:18
УХАПШЕНА ЈЕР ЈЕ ТУКЛА ДЕТЕ: Вукла га низ кеј, па гурнула у речно корито
12. 10. 2023. у 12:42
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)