САБОРСКА БЕСЕДА ПАТРИЈАРХА НА ВУКОВОМ САБОРУ: Слава језику и писму нашем (ФОТО)
СРПСКИ језик, језик Вука и Доситеја, Светог Саве и краља Милутина, деспота Стефана Лазаревића и Ђурђа Бранковића, Андрића и Црњанског, темељ и колевка, садржај и простор, храм и дом нашег националног идентитета данас се налази на удару оних сила које настоје да га промене и извитопере, да му пресеку доток животоданих сокова и да га обезличе.
Речи су ово патријарха српског Порфирија чија је беседа јуче крунисала јубиларни 90. Вуков сабор у Тршићу, најстарију и најмасовнију културну манифестацију у Србији.
Поглавар СПЦ указао је на централном саборском догађају у Тршићу надомак Лознице, родном селу знаменитог српског лингвисте, филолога, антрополога, књижевника, преводиоца и академика Вука Стефановића Караџића, да не треба посебно истицати, јер је препознатљиво, али, како је навео "треба подвући јер изгледа да није свима и до краја јасно" да овде није реч о језику као неком издвојеном, самосвојном феномену:
- Промена језика за циљ има промену човека који га говори, који на њему мисли и пише, пева и плаче, који је тим истим језиком формиран и којим он формира друге. Ова насилна промена има изглед филолошког, али је она у ствари антрополошки феномен. Насиље над језиком које гледамо и коме се супротстављамо тек је увод у насиље над човеком. Уколико пристанемо на укидање слободе у развоју и спонтаности у процвату језика и исте заменимо одозго, тачније је рећи: одоздо, наметнутим променама и правилима, учинили смо први корак у укидању слободе сваког човека да буде оно што јесте и да се развија у правцу у коме жели да иде. Са запрепашћењем гледамо како политички комесари језичке револуције шире своју нову веру, свој новоговор привидне коректности и лажне равноправности, настојећи да живи језик Вука и Доситеја сабију или растегну у прокрустовске постеље својих идеолошких и политичких циљева.
Српски патријарх нас ипак охрабрује да наду улива чињеница да ова настојања не пролазе без отпора и да се "на све стране наше земље подижу гласови у одбрану језика као једног од основних људских права". Та права, данас као и увек до сада, подвлачи првојерарх, заједно са институцијама од националног значаја, бројним факултетима и институтима, брани и браниће Црква.
Наглашава патријарх Порфирије и да је саборску беседу започео констатацијом да Вук Стефановић Караџић и Доситеј Обрадовић леже један наспрам другог испред главног портала Саборне цркве у Београду:
- Ту једноставну чињеницу недобронамерни тумачи, било да долазе са леве или десне стране српског политичког и културног ракурса, могу да протумаче на такав начин да се они, у ствари, налазе изван цркве. Да за њих у цркви места нема, а да, с друге стране, црква њима није ни потребна. Тумачи другог надахнућа и интерпретативних потенцијала у томе виде сасвим другачију стварност и поруку. Виде Вука и јеромонаха Доситеја, два мудра и добра старца, који својим делом, као неким брижним рукама, указују на Цркву као суштинско сабиралиште српског народа, извор и гарант његовог идентитета и опстанка, и узимајући за руке безбројне генерације наших сународника све их, једну по једну, неуморно уводе у њу.
Судбине мањих народа
ВЕЛИКЕ силе, подвукао је патријарх Порфирије, настоје да у сврху остваривања својих политичких интереса преусмеравају судбине и развој мањих народа, настојећи да их приближе себи, промене, искористе и злоупотребе. Ти се циљеви, како је рекао, остварују различитим средствима:
- Она се крећу у широком распону, од војне присиле, преко економских условљавања, па све до културно-идентитетских интервенција и промена.
Традиционалном догађају у Тршићу поред патријарха српског, присуствовали су и потпредседница Владе Србије и министарка културе Маја Гојковић, рођена Лозничанка супруга председника Републике Тамара Вучић, саветник председника Србије за културу Дејан Савић, академик Светислав Божић, градоначелник Лознице Видоје Петровић, епископ шабачки Јеротеј.
Централни саборски програм под називом "Венац игра у славу Вуку" извео је ансамбл народних игара и песама Косова и Метохије "Венац" из Грачанице, а одржано је и традиционално саборско посело "Коло за Вука".
Препоручујемо
ЛИТУРГИЈА У МОСТАРУ: Патријарх Порфирије боравиће у овом граду 23. и 24. септембра
13. 09. 2023. у 15:34
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)