ЈАВОРСКИ МЕЂАШИ СЛОБОДЕ: Држава преузима званично обележавање Јаворског рата (1876) и почетак борбе Србије за независност

Драољуб Гагричић

16. 07. 2023. у 15:00

ОД ове године у календару датума који наша земља обележава као датуме од значаја за њене ослободилачке и отаџбинске ратове наћи ће се и Јаворски рат.

ЈАВОРСКИ МЕЂАШИ СЛОБОДЕ: Држава преузима званично обележавање Јаворског рата (1876) и почетак борбе Србије за независност

Осматрачница у славу палих на калипољу, Фото Д. Г.

У државном протоколу сваке године ће се, уз војне и државне почасти, одавати пошта нашим херојима. Ово је на Јавору, на Петровдан, истакао Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, приликом обележавања 147. годишњице Јаворског рата. Селаковић је, као и Милорад Вељовић, изасланик председника Републике Србије, полажио венце на споменике Калипољској бици у нововарошком селу Љепојевићи и мајору Михаилу Илићу и јаворским јунацима из Првог српско-турског рата (1876-1878) на вису испод Василијина врха, на територији Ивањице.

Залажући се да јунаци не падну у заборав и да младе генерације уче колика је цена слободе, Селаковић је истакао да је планина Јавор вековима представљала капију спаса за Србе из Црне Горе, Херцеговине и овог дела Старог Влаха, који су бежећи од турског зулума хрлили ка слободи, а слобода је и тада, као и данас, носила име Србија. Бежали су, како је рекао, у Кнежевину Србију и природни, географски пут водио је преко планине Јавор, ка Ивањици...

Операције Ибарске војске на Јавору у Првом српско-турском рату у народу су познате као Јаворски рат. Вазална кнежевина Србија, која је Османлијама плаћала данак, овде је, као и у долини Мораве и Нишаве, повела битке за независност. Кренуло се у помоћ браћи која су сањала слободу и страдала под јармом Турака с друге стране границе, постављене и утврђене где никад није била.

Споменик јаворским јунацима и мајору Илићу, Фото Р. Прелић

Командант Ибарске војске, генерал Фраљо Зах, Чех, одбио је савете да у нападу на Сјеницу крене куда и Карађорђе 1809. године, већ је, како тврде хроничари и историчари, 24. јуна (по старом календару) 1876. године ударио "џадом" на утврђене шанчеве, па је Калипоље било српско стратиште. Бој у Kалипољу био је најжешћи и по губицима Ибарске војске најтрагичнија битка у току двогодишњег ратовања - на белегу је запис да је животе изгубило око 500 војника Ужичке, Шабачке и Рудничке бригаде.

Годишњице Јаворског рата годинама су обележаване сабором у организацији Хуманитарне организације "Стара Рашка" и општина Ивањица и Нова Варош. Било је спорења око програма, сабор је сељен на Златибор, па код школе у Љепојевиће и промењен је термин - уместо недеље пред Видовдан, изабран је Петровдан. Фалсификовани су и подаци, па је помињано више погинулих него учесника у Калипољској бици - бројка је увећавана и 14 пута (?!) и пела се на 7.000, као да су српски војници били глинени голубови.

Сећање министар Селаковић крај обележја у Калипољу, Фото Р. Прелић

На јаворском ратишту Српска војска није имала успеха, али су ослобођени нишки, пиротски, врањски и топлички округ, а Србија је 13. јула 1878. године стекла међународно признату независност.

Мајор Михаило Илић, Фото Приватна архива

Одбио наредбу о повлачењу

МАЈОР Михаило Илић, командант Ужичке бригаде другог позива, одбио је наредбу о повлачењу и организовао одбрану природних тврђава, планина Чемерница и Мучањ и 23. августа 1876. поразио седам пута јачу турску војску, спречивши њен продор у долину Моравице. Погинуо је следећег дана у покушају да поврати Јавор.

Споменик мајору Илићу и јаворским јунацима - бели мермерни обелиск, висок преко три метра, подигнут је добровољним прилозима 1907. године, недалеко од Карађорђева шанца из 1809. године и карауле и царинарнице на "старој граници".

Да млади науче

ПРЕДСЕДНИК Општине Ивањица Момчило Митровић каже да су учињени први кораци - са министром Селаковићом разговарало се о уређењу споменичког комплекса на Јавору и изгледу гробља, побољшању стања споменика, осветљења и стазе. Овде ће скупови, како каже, за разлику од сабора - имати едукативни карактер, уложиће се напори да се доведу школе и вртићи, да млади уче о прецима...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића