КОД НАС СУ НАСЛОВИ ВАЖНИ ЗА ИСТОРИЈУ СВЕТА: У Кикинди представљене изузетно ретке књиге
Широј јавности све до скоро било је непознато да се у библиотеци Историјског архива Кикинде налази више до 4.700 старих, ретких и вредних књига, значајних не само за локалну, већ и националну, па и глобалну историју
Мањи део тог блага, архив је представио на изложби уприличеној ових дана, а неке књиге грађани, уз посебну опрезност, могу и да прелистају. То је претежно историографска и архивистичка литература, научна дела, монографије, зборници, каталози и друге књиге писане на славјаносербском, српском, латинском, мађарском, немачком, француском и енглеском језику.
Међу најстаријим књигама су "Природослов" из 1811. и "Повесница светских догађаја" из 1821. године, које је написао један од првих српских богослова, архимандрит Павле Кенђелац. "Природослов" је прво дело код Срба из области биологије и природних наука, а кикиндски архив чува оригинал, али има и репринт на српском језику, урађен пре десетак година.
Тајна дела из грофове библиотеке
Посебан куриозитет су две књиге песама и прича британског песника и политичара Едварда Булвера Литона, штампане 1842. године у Лајпцигу, на енгелском језику, а то су "Ева и ходочасници" и "Годолфини и Фалкланд". Дошли смо до информације да је та књига била део библиотеке грофа Карла Малдегема, који је имао каштел у данашњем Новом Кнежевцу. Занимљиво је да нам до данас није познато како је ова књига стигла у архив - наводи Сивчев.
- Најстарија књига коју има Историјски архив Кикинде је "Домовни протокол за српско, православно становништво Тиса Сент Миклоша", а то је данашње Остојићево у општини Чока. Овај протокол је почео да се води 1747. године. У фонду архива је и "Латински речник" из 1827. године са преводом на српски, мађарски и немачки језик - набраја историчар Срђан Сивчев, в.д. директора Историјског архива.
У збирци су и укоричене читаве едиције атласа и енциклопедија на мађарском језику који су излазили у Будимпешти између 1860. и 1870. године. У витринама архива се налази и уџбеник за предмет под називом "Децимални рачун" који је написао Франц Шевчик у Бечу 1858. године.
У библиотеци архива је 607 наслова публикованих пре 1941. године и они се сматрају највећом драгоценошћу. Неколико десетина наслова би, према Закону о старој и реткој библиотечкој грађи могло да представља културно добро од посебног интереса за Републику Србију. У својим депоима кикиндски Архив чува и матичне књиге рођених, венчаних и умрлих као и домовни протокол за насеља на територији Града Кикинде, као и општина Чока и Нови Кнежевац.
- Из 18. века потичу и матична књига рођених, венчаних и умрлих за Св. Хуберт, односно део данашњег Банатског Великог Села, а односи се на период од 1771. до 1789. године као и књига циркулара парохије Св. Хуберта која обухвата интервал од 1781. до 1796. године – саопштава Сивчев.
Већина ових вредних књига поклоњена је Историјском архиву, а део је установа куповала. Неки наслови су у фонд архива стигли, а да нико ни не зна како. Иначе, матичне књиге су најстарија дела која поседује Историјски архив Кикинде, али не чине фонд библиотеке. Изложбу старих и ретких књига Историјског архива Кикинде приредили су Срђан Сивчев и Никола Радосавчев.
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
СВЕ ПРШТИ ОД СЈАЈА: Ево како је Милена дочекала 2025.
СВЕ блиста, пуна елеганција
01. 01. 2025. у 14:32
Коментари (0)