ПО ЧЕМУ ЈЕ ЈЕДИНСТВЕНА ЦРКВА У АЛЕКСАНДРОВЦУ: Сваку икону је даровао верник, од постављања темеља прошло 30 година (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

29. 04. 2023. у 20:00

ХРАМ Сабора свих српских светитеља, прва богомоља у центру Александровца, грађен је само прилозима верника.

ПО ЧЕМУ ЈЕ ЈЕДИНСТВЕНА ЦРКВА У АЛЕКСАНДРОВЦУ:  Сваку икону је даровао верник, од постављања темеља прошло 30 година (ФОТО)

Foto:B.Pribanović

Од постављања темеља огромног црквеног здања до данас прошло је више од 30 година, а разлог мукотрпној градњи биле су несрећне ратне године и чињеница да је за сваки камен, сваки крст и звоно сакупљан новац.

Последњи дар верника стигао је овог Васкрса: икона Богородице, коју је осликао Милан Видојевић, а платила породица Александрић из села Борје код Александровца.

Пре четири месеца, више од 1.0000 боца најбољег жупског вина продали су у Швајцарској овдашњи винари и на великој аукцији сакупили око милион динара како би довршили порту од око 1.000 квадрата.

Готово да нема жупске породице, која на неки начин није учествовала у сакупљању новца за цркву. И током епидемије,подухват није посустајао, градио се парохијски дом.

СТАРА ЦРКВА НИЈЕ ЗАБОРАВЉЕНА

ПРЕ него да са почне са молитвама у Саборном храму, једина црква у самом Александровцу, али на периферији, била је Кожетинска. Изграђена је пре два века на узвишењу до кога се мора доћи уз доста напора. То је била прва слободна црква у Карађорђевој Србији освећена 1804.године. Ова богомоља одиграла је изузетно значајну улогу у борби Кожетинаца против Турака од 1806. до 1813. године, али и од 1832. до 1833. у доба Милоша Обреновића и коначног ослобођења александровачког краја од османлијске власти. Литургијска заједница није напустила Цркву посвећену Светом Вазнесењу, где су многа деца Жупе крштена.

 

 

- Од 1991.године када је почела градња, па у наредних осам година, радило се на темељима и изградњи објекта који је достигао висину од пет метара - присећа се протојереј Вукман Петровић, архијерејски наменских александровачко-бруски. -Изградња је услед трусног периода у историји земље, настављена тек 2007. године. Тада је формиран нов Црквени одбор, а помоћ државе, компаније "Вино Жупа" и бројних привредника, верника из Александровца, али и Жупљана у дијаспори, помогла је да неимарски подухват више не доживи прекид.

Кренули су да се граде нови метри цркве, постављено је подно грејање, урађен иконостас. Донирана су звона, а почеле су да пристижу иконе. Прву икону донирали су чланови Удружења "Бадњак". Из манастира Брњак је новембра 2021. пристигла икона Сабора светих српских просветитеља и учитеља, коју су израдиле игуманије и сестре. Ово је уједно била и прва икона са свих 19 просветитеља и учитеља Срба.

- Трон за икону урађен је по угледу на трон у манастиру Студеница - кажу у Удружењу "Бадњак", који су за свој подухват добили и помоћ донатора. - Многи од њих су замолили да остану анонимни, али свакако ће ће имена свих који су на било који начин учествовали у овом подвигу бити поменута и записана тамо где треба.

ПОЗИВ

УРЕЂЕЊЕ цркве још траје, а позив донаторима је отворен. Сваки верник може да се обрати и Црквеном одбору како би сазнао на који начин може да помогне уређењу новог храма, где је већ почело сакупљање средстава за још једну икону.

Пред жупским верницима је остало осликавање фресака. Посао велики који треба да добије благослов епископа, а црква већ живи и пуна је верника у дане највећих хришћанских празника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме