ЗЛАТНА СЛОВА УЧЕ ЗОРАНА: Просветни радник из Дреновца деценијама посвећен ђацима и изучавању мало познате историје Србије
НА измаку прошле године, завидној колекцији награда и признања Зоран Радовановић (64), учитељ у осмолетки "Ната Јеличић" у Дреновцу, надомак Шапца, додао је и "Златну значку" Културно-просветне заједнице (КПЗ) Србије, за дугогодишњи допринос развијању културних делатности, несебичан, предан и дуготрајан рад.
Не крије сеоски учо, како за себе воли да каже, да му ласка што је један од лауреата традиционалне награде, за коју га је предложила новосадска Издавачка кућа "Прометеј", и да ће је поносно носити.
Заиграло је учи срце јаче када се попео на бину Народног позоришта у Београду, да прими црвену кутију са златном значком и у истом повезу повељу, коју додељују КПЗ Србије и Министарство спољних послова - Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, а под покровитељством Министарства културе и информисања.
- Награда је врло афирмативна, али и обавезује да још треба да се ради - каже Радовановић, који ће школски дневник одложити за годину и по, колико му је преостало до пензије.
- Када сам примао награду, мислио сам на плејаду својих честитих колега из српског просвештенија, који то до сада нису добили, а заслужили су. Био бих срећан када би у мом раду препознали и себе и своје делање. Нека мој пример буде да још има снаге у српској просвети за оне који су на почетку или крају професионалне каријере, а нису још све рекли. Мојој деци ћу да кажем да је то њихов бабо изорао.
Осим у дреновачкој осмолетки, Радовановић, веселог и немирног духа, учитељевао је и у ОШ "Иво Андрић" у Будисави, многе генерације је описменио и научио животним лекцијама и правим вредностима, и зато ће му када оде из учионице, деца много недостајати. Уз њих се, вели, осећа млађе, а дају му снагу да се и ван школских зидова посвети просветном и културном стваралаштву.
Подугачак је списак учиних радова, које је "Прометеј" побројао у предлогу за награду "Златна значка" и требало би много новинског простора да се сви наведу. Ипак, издвајају се радови објављени у зборнику поезије "Плетеница-несаница", монографија школе "Огњиште школе у Дреновцу", дреновачке цркве "Прилог историје цркве у Дреновцу", више књижевних различитих наслова војних биографија и записа о судбинама Срба у Србији, њеном делу Мачве и на француском острву Корзика, у туробном времену ратног вихора Великог рата. Чувар православне традиције објавио је и "Заувек вертеп", религиозно-обредни и етнолошко-театролошки зборник.
Поједина су националног и међународног значаја, а у народу најпознатији наслов је "Срби на Корзици", објављена у едицији "Србија 1914-1918" издавачке куће која га је и предложила за престижно признање. Ова учина књига проглашена је и за издавачки подухват 2014. године на Међународном сајму књига у Београду. На иницијативу Француске, та књига је о трошку ове државе преведена на француски језик. Учини радови превођени су и на руски језик, а "Балалајка на Сави" публикована је у руском часопису из Санкт Петербурга.
ШИРЕЊЕ И НЕГОВАЊЕ СВЕТОСАВЉА
У ПРЕДЛОГУ да добије "Златну значку", између осталог, било је наведено да учитељ Зоран Радовановић има широк спектар активности којима се у континуитету успешно бави:
- То су пре свега просветни рад, наука, књижевно ставаралаштво и његова едукативна промоција, ширење и неговање светосавља уз поштовање корена, породице као институције, традиције и националног идентитеа.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)