БОГДАНОВИ СПОМЕНИЦИ ИНСПИРИШУ И СТРАНЦЕ: Монументална дела нашег архитекте интересују студенте широм света

Игор Митић

08. 01. 2023. у 12:11

АРХИТЕКТА Богдан Богдановић (1922-2010) оставио је за собом велика дела меморијалне архитектуре по којима је познат и цењен широм света - много више него у земљама бивше Југославије где је својим стваралаштвом сачувао сећање на жртве и страдања током Другог светског рата.

БОГДАНОВИ СПОМЕНИЦИ ИНСПИРИШУ И СТРАНЦЕ: Монументална дела нашег архитекте интересују студенте широм света

Спомен парк на дан отварања, Фото Народни музеј Лесковац

На простору некадашње државе Богдановић је осмислио меморијале на више од 20 локација. Многи се издвајају по монументалности, а свима је заједничко то што су они споменици животу и снагама живота које су се стављале насупрот безумљу и уништењу.

- Имали смо посете студената архитектуре из више земаља света, па чак и из Хонгконга.

Обилазили су регион "Богдановићевим путем". Он је тамо довољно познат да би ти људи сели у авион и прешли толики пут да би уживо могли да виде споменике које су гледали само на сликама - истиче Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу.

Овај град има срећу да се у њему налазе два, а у оближњем Власотинцу још једно Богдановићево дело. "Шумска богиња" или "Богиња победе", у лесковачком Спомен-парку, једно је од најмонументалнијих Богдановићевих дела које на посетиоце оставља снажан утисак.

Посвећено је свим жртвама рата - од избијања устанка до савезничког бомбардовања града.

Фото ГУ Лесковац

Налази се на месту некадашњег Светоилијског парка где су се Лесковчани окупљали још у турском периоду. Састоји се од улазне капије у традиционалном стилу, процесионе стазе дуге 450 метара и главног дела овог меморијала.

- Занимљиво је да се посетиоци најпре спуштају у долину из које се види само горњи део главног споменика, док се он појављује у пуној величини тек када се стигне на врх платоа.

Ту имамо и 17 кенотафа, гробова без покојника, са именима народних хероја из овог краја, а около амфитеатар. Много је мотива који асоцирају на живот и победу идеје слободе која и даље траје - објашњава Димитријевић.

И Богдановић је у изјави за локални недељник, поводом свечаног отварања Спомен-парка, 4. јула 1971. године, рекао да је он осмишљен тако да "буде један од најпријатнијих и најпривлачнијих градских амбијената" уз поруку да "само споменик који је у пуном додиру са животом може да ода праву почаст жртвама".

Небојша Димитријевић, Фото И. Митић

После промене друштвеног уређења и овај, као и већина споменика из комунистичког периода, пао је у запећак. Потребне су му конзервација и рестаурација. Брига о ратним меморијалима у надлежности је Министарства за рад, социјалну заштиту, борачка и социјална питања. Под заштитом је државе. Лесковачки музеј прошле године израдио је студију споменичког наслеђа, која ће бити основа за обнову и уређење.

Богдан Богдановић је најпознатији по јасеновачком "Каменом цвету". Његово дело је и Споменик јеврејским жртвама фашизма у Београду, као и меморијали у Прилепу, Сремској Митровици, Крушевцу, Мостару, Белој Цркви, Књажевцу, Косовској Митровици, Штипу, Берану и Бихаћу, док је струка лесковачку Статуу победе, која подсећа на грчку богињу Нику, сврстала у ред десет светских чуда меморијалне архитекуре.

Споменик у Власотинцу, Фото И. Митић

АРАПОВА ДОЛИНА

У ЛЕСКОВЦУ је 1973. године подигнут и споменик у Араповој долини као сећање на стрељање 293 Рома, шест Јевреја и 11 Срба. Богдановић је те жртве симболизовао са неколико вертикалних каменова у три реда и детаљима који представљају победу живота.

СПОМЕНИК РЕВОЛУЦИЈЕ

ИДЕЈА победе живота била је водиља и за Богдановићево дело подигнуто 1975. године на највишој тачки у Власотинцу. Складно уткан у природне облике у овом спомен-парку доминира пилон коме је аутор симболично дао људске особине. Он бди над алејом камених блокова и амфитеатром који је и данас омиљено место за окупљање младих. Део је туристичке туре у Власотинцу, а постављен је на месту са кога се пружа најлепши поглед на варош.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном