БОГДАНОВИ СПОМЕНИЦИ ИНСПИРИШУ И СТРАНЦЕ: Монументална дела нашег архитекте интересују студенте широм света
АРХИТЕКТА Богдан Богдановић (1922-2010) оставио је за собом велика дела меморијалне архитектуре по којима је познат и цењен широм света - много више него у земљама бивше Југославије где је својим стваралаштвом сачувао сећање на жртве и страдања током Другог светског рата.
На простору некадашње државе Богдановић је осмислио меморијале на више од 20 локација. Многи се издвајају по монументалности, а свима је заједничко то што су они споменици животу и снагама живота које су се стављале насупрот безумљу и уништењу.
- Имали смо посете студената архитектуре из више земаља света, па чак и из Хонгконга.
Обилазили су регион "Богдановићевим путем". Он је тамо довољно познат да би ти људи сели у авион и прешли толики пут да би уживо могли да виде споменике које су гледали само на сликама - истиче Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу.
Овај град има срећу да се у њему налазе два, а у оближњем Власотинцу још једно Богдановићево дело. "Шумска богиња" или "Богиња победе", у лесковачком Спомен-парку, једно је од најмонументалнијих Богдановићевих дела које на посетиоце оставља снажан утисак.
Посвећено је свим жртвама рата - од избијања устанка до савезничког бомбардовања града.
Налази се на месту некадашњег Светоилијског парка где су се Лесковчани окупљали још у турском периоду. Састоји се од улазне капије у традиционалном стилу, процесионе стазе дуге 450 метара и главног дела овог меморијала.
- Занимљиво је да се посетиоци најпре спуштају у долину из које се види само горњи део главног споменика, док се он појављује у пуној величини тек када се стигне на врх платоа.
Ту имамо и 17 кенотафа, гробова без покојника, са именима народних хероја из овог краја, а около амфитеатар. Много је мотива који асоцирају на живот и победу идеје слободе која и даље траје - објашњава Димитријевић.
И Богдановић је у изјави за локални недељник, поводом свечаног отварања Спомен-парка, 4. јула 1971. године, рекао да је он осмишљен тако да "буде један од најпријатнијих и најпривлачнијих градских амбијената" уз поруку да "само споменик који је у пуном додиру са животом може да ода праву почаст жртвама".
После промене друштвеног уређења и овај, као и већина споменика из комунистичког периода, пао је у запећак. Потребне су му конзервација и рестаурација. Брига о ратним меморијалима у надлежности је Министарства за рад, социјалну заштиту, борачка и социјална питања. Под заштитом је државе. Лесковачки музеј прошле године израдио је студију споменичког наслеђа, која ће бити основа за обнову и уређење.
Богдан Богдановић је најпознатији по јасеновачком "Каменом цвету". Његово дело је и Споменик јеврејским жртвама фашизма у Београду, као и меморијали у Прилепу, Сремској Митровици, Крушевцу, Мостару, Белој Цркви, Књажевцу, Косовској Митровици, Штипу, Берану и Бихаћу, док је струка лесковачку Статуу победе, која подсећа на грчку богињу Нику, сврстала у ред десет светских чуда меморијалне архитекуре.
АРАПОВА ДОЛИНА
У ЛЕСКОВЦУ је 1973. године подигнут и споменик у Араповој долини као сећање на стрељање 293 Рома, шест Јевреја и 11 Срба. Богдановић је те жртве симболизовао са неколико вертикалних каменова у три реда и детаљима који представљају победу живота.
СПОМЕНИК РЕВОЛУЦИЈЕ
ИДЕЈА победе живота била је водиља и за Богдановићево дело подигнуто 1975. године на највишој тачки у Власотинцу. Складно уткан у природне облике у овом спомен-парку доминира пилон коме је аутор симболично дао људске особине. Он бди над алејом камених блокова и амфитеатром који је и данас омиљено место за окупљање младих. Део је туристичке туре у Власотинцу, а постављен је на месту са кога се пружа најлепши поглед на варош.
Препоручујемо
„ЗАМРЗНУТИ ТРЕНУТАК ДЕВАСТАЦИЈЕ“: Изложба радова Јоване Ђорђевића у лесковачком музеју
21. 12. 2022. у 13:37
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)