ДА ЛЕКАРИ ВИШЕ НЕ ОДЛАЗЕ: Стручњаци кикиндске болнице на специјализацији добили финансијску подршку града
ГРАД Кикинда исплатиће накнаде за одвојени живот за ову годину за 43 лекара Опште болнице који су на специјализацији у Београду или Новом Саду.
Будући специјалисти, међу којима је петоро супспецијализаната, добиће по 60.000 динара, као подршку града за рад у кикиндској болници и лечење грађана за време ковид епидемије.
- Ово није трошак за град већ инвестиција, јер желимо да улажемо у кадрове и створимо услове за квалитетно лечење наших грађана. Ово јесте улагање у будућност и град има намеру да са оваквом подршком болници и стручном медицинском кадру настави и наредне године - рекла је Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника Кикинде.
Накнаду на име одвојеног живота лекарима док су на специјалистичким студијама скоро десетак година плаћала је болница, на основу интерне одлуке, али је таква пракса прекинута прошле године када установа више нија имала средстава за ту сврху. Лекари су добијали месечно по 12.000 динара, иако болница није обавезна да исплаћује такве накнаде, јер доктори за време специјализације примају плате.
- Градска управа је сада јасно ставила до знања да много држи до квалитета здравствене заштите становништва. Болница више нема сопствена средства за исплату ове накнаде, посебно за овако велики број специјализаната. Од Министарства здравља добијамо средства за плате и материјалне потребе, али за ове сврхе новац није предвиђен. Болница чак од суме за материјалне трошкове одваја новац да би платила специјализације лекара. Само за један месец од 2,9 милиона динара, одвајамо чак два милиона за школарине - објаснила је др Весна Томин, директорка Опште болнице у Кикинди.
Највише лекара специјализира интерну медицину, затим хирургију, радиологију, онкологију и све друге гране медицине, јер специјалисти недостају на свим одељењима.
- Сада имамо 85 лекара, а потребно је још 19 да бисмо имали оптимална број - наводи др Томин.
Уговори са младим докторима потписани су јуче у Градској кући, а међу њима је био и др Стеван Крнић који приводи крају специјализацију из гинекологије и акушерства.
- Захвалан сам на овој подршци. Још као студент добио сам финансијску помоћ од града за одлазак у Русију на бази размене студената. Ја сам Кикинђанин и остајем у нашој болници - навео је Крнић, док Александар Младеновић, специјализант радиологије, после пет година рада одлази из Кикинде. - Супруга и ја дошли смо из Лесковца. У Кикинди смо добили могућност рада, едукације и усавршавања. Она је овде нешто краће од мене. Драго ми је да Кикинда подржава лекаре на специјализацији, јер се тако позиционира на мапи градова у којима неко жели да ради и живи.
БЕЗ ОБАВЕЗА И УСЛОВА
БЕЗ обзира на плаћене специјализације, а још мање накнаде за одвојени живот, лекари нису обавезни да остану у кикиндској болници. Ниједан уговор их на то не обавезује.
- То је довело до мањка лекара у мањим местима. У моје време лекар је био обавезан да дупло више времена ради у установи која га је послала на специјализацију, од трајања специјалистичких студија - упоредила је др Томин, очекујући да ће надлежно министарство решити овај проблем.
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)