ЧУДОТВОРНИ ИЗВОР КРАЈ СВЕТЕ ПЕТКЕ: Два значајна фрушкогорска православна манастирска бисера, стара вековима, красе шидску општину
ФРУШКА гора, која је од давнина богата светилиштима, више од 15 година и званично има статус "свете горе", по којој је "ушушкано" 16 живих средњовековних православних манастира.
Највећи број ових светиња саграђен је у 15. и 16. веку, када их је у том периоду постојало чак 35, од тог броја 19 њих данас се налази у рушевинама. Последњих десет година ова планинска лепотица богатија је за пет нових манастира, а један од њих је и манастир Света Петка, удаљен два километра од некадашњег граничног прелаза са Хрватском, код Бапске.
Над извором је прво била црква брвнара, која је 1863. изгорела, а касније је подигнут данашњи храм, који је до 2008. године био део парохијске цркве у Беркасову. Уклесани натпис на мраморној плочи који потиче од једног Дубровчанина излеченог од тешке болести један је од неколико изјава захвалности које сведоче о лековитости ове воде. Иако је доста изолован од путева који повезују фрушкогорске манастире, поред мештана, ову светињу посећују и туристи.
- Она се сузама молила Богу да пошаље спас за њено стадо. Тада јој се приказала Света Петка, која јој је рекла да се моли уз њену икону. Једне вечери, када је требало поново да врати овце у село, подигла је икону и видела да је земља мокра, мало је прочепркала и тада се појавио млаз воде. Оног тренутка када је попила гутљај, одмах је проговорила - говори мати Анисија, игуманија манастира.
Манастир Привина Глава спада у најстарије фрушкогорске светиње, према записима, саграђен је у 12. веку, а као ктитор спомиње се властелин Прива, по коме је вероватно и добио име.
За овај манастир везује се једна легенда, која каже да је деспот Вук Бранковић дао не тако малу суму новца за градњу цркве и манастира. Та грађевина требало је да буде највећа у Срему, али су градитељи побегли са новцем, а лопови су их на нареченом месту убили. По томе су манастир и место добили назив Привина Глава, односно пребијена глава.
И овај манастир, као и већина фрушкогорских, претрпео је велика оштећења током Другог светског рата. Из ризнице су узете многе драгоцености, као што је жезло пећког патријарха Јанићија Другог (1346-1354), израђено од слонове кости, као и бакрорез из 1758. године, дар митрополита Павла Ненадовића.
Препоручујемо
МАГИЧНА ЛЕПОТА СРЕМСКЕ РАВНИЦЕ: Шид саткан од природних лепота и културних знаменитости
27. 11. 2022. у 06:17
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)