ПРОЈЕКАТ "МУЗЕЈ У ШКОЛАМА" У БАНАТУ: Изрониле тајне старих тавана

Б. Грујић

30. 10. 2022. у 07:00

КОЈЕ тајне крију подруми и тавани откривају ових дана ученици 15 основних школа из Зрењанина.

ПРОЈЕКАТ МУЗЕЈ У ШКОЛАМА У БАНАТУ: Изрониле тајне старих тавана

Фото Музеј у Зрењанину

Тај истраживачки посао има циљ да се мапира и документује грађа културно-историјске важности коју житељи средњег Баната чувају у својим домовима. И на крају сви снимци и прикупљени предмети освану на - изложби.

То је друга фаза пројекта "Музеј у школама", коју зрењанински музеј организује уз подршку Министарства културе и информисања и града. Стручни тим ове акције чине академски фотограф и графички дизајнер Душан Маринковић, руководилац пројекта, историчарка Владислава Игњатов и етнолошкиње-антрополошкиње Бранка Сикимић, Ксенија Михић и Александра Ђукић. Њима помажу ученици који на увид доносе своје и породичне предмете, од комшија или пријатеља, а потом их на интерактиван начин стручно обрађују и документују путем видеа и фотографије.

- Након успешне прве фазе пројекта којим рециклирамо стару идеју интеракције ученика у основним школама и нашег музеја, иновирали смо је, тако да директно кустоси иду на терен, готово свакодневно су у школама и у контакту са ђацима који сјајно реагују и озбиљно су схватили своју улогу - истиче Маринковић, руководилац пројекта.

Фото Музеј у Зрењанину

Каже да је током лета школама у околини Зрењанина прослеђен допис у којем је до детаља описано како и где деца треба да траже старе предмете.

- Тренутно смо у Лазареву, деца равноправно, од ђака првака, па до осмака, учествују, сарађују. Да су баш били вредни, потврђују бројни предмети са сталажа креденаца у шупама, на таванима и у подрумима својих породичних, али и комшијских и кућа у околини - наставља Маринковић. Он не крије да њега највише занимају старе породичне фотографије, слике места, прослава, свадби и весеља, са разних путовања, на којима се осим изгледа одређеног места у прошлости, могу проценити и одећа, гардероба, стил и начин живота, као и неки обичаји, карактеристични за средњи Банат и равницу.

- Веома је интересантно, ја сам у школу донела играчку са тавана, са којом се играла моја бака - каже Калина, ученица петог разреда, не кријући да јој се допало и то што је научила како се попуњава музејски картон појединих предмета.

Током свог истраживања деца уче о локалној култури, музејској делатности и значају музеја, чиме се ствара и развија нова музејска публика. Многи нису знали ни сврху и значај одређених предмета јер их први пут виде - као што су преслице, стари сланици…

РИЗНИЦА НАСЛЕЂА

- СРЕДЊИ Банат је мултикултурна средина, па ће стога сав мапирани материјал представљати својеврсну ризницу његовог богатог културно-историјског наслеђа. Завршетком комплетног пројекта, односно све четири предвиђене фазе, прикупљена и документована грађа биће презентована на изложби у нашем музеју - каже Владислава Игњатов.

ГУСЛЕ

ДЕВОЈЧИЦА у селу Лазарево донела је у школу оригиналне, аутентичне гусле са длаком из коњског репа и прилично заинтересовала, како кустосе зрењанинског музеја, тако и све остале у школи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића