ПРОЈЕКАТ "МУЗЕЈ У ШКОЛАМА" У БАНАТУ: Изрониле тајне старих тавана

Б. Грујић

30. 10. 2022. у 07:00

КОЈЕ тајне крију подруми и тавани откривају ових дана ученици 15 основних школа из Зрењанина.

ПРОЈЕКАТ МУЗЕЈ У ШКОЛАМА У БАНАТУ: Изрониле тајне старих тавана

Фото Музеј у Зрењанину

Тај истраживачки посао има циљ да се мапира и документује грађа културно-историјске важности коју житељи средњег Баната чувају у својим домовима. И на крају сви снимци и прикупљени предмети освану на - изложби.

То је друга фаза пројекта "Музеј у школама", коју зрењанински музеј организује уз подршку Министарства културе и информисања и града. Стручни тим ове акције чине академски фотограф и графички дизајнер Душан Маринковић, руководилац пројекта, историчарка Владислава Игњатов и етнолошкиње-антрополошкиње Бранка Сикимић, Ксенија Михић и Александра Ђукић. Њима помажу ученици који на увид доносе своје и породичне предмете, од комшија или пријатеља, а потом их на интерактиван начин стручно обрађују и документују путем видеа и фотографије.

- Након успешне прве фазе пројекта којим рециклирамо стару идеју интеракције ученика у основним школама и нашег музеја, иновирали смо је, тако да директно кустоси иду на терен, готово свакодневно су у школама и у контакту са ђацима који сјајно реагују и озбиљно су схватили своју улогу - истиче Маринковић, руководилац пројекта.

Фото Музеј у Зрењанину

Каже да је током лета школама у околини Зрењанина прослеђен допис у којем је до детаља описано како и где деца треба да траже старе предмете.

- Тренутно смо у Лазареву, деца равноправно, од ђака првака, па до осмака, учествују, сарађују. Да су баш били вредни, потврђују бројни предмети са сталажа креденаца у шупама, на таванима и у подрумима својих породичних, али и комшијских и кућа у околини - наставља Маринковић. Он не крије да њега највише занимају старе породичне фотографије, слике места, прослава, свадби и весеља, са разних путовања, на којима се осим изгледа одређеног места у прошлости, могу проценити и одећа, гардероба, стил и начин живота, као и неки обичаји, карактеристични за средњи Банат и равницу.

- Веома је интересантно, ја сам у школу донела играчку са тавана, са којом се играла моја бака - каже Калина, ученица петог разреда, не кријући да јој се допало и то што је научила како се попуњава музејски картон појединих предмета.

Током свог истраживања деца уче о локалној култури, музејској делатности и значају музеја, чиме се ствара и развија нова музејска публика. Многи нису знали ни сврху и значај одређених предмета јер их први пут виде - као што су преслице, стари сланици…

РИЗНИЦА НАСЛЕЂА

- СРЕДЊИ Банат је мултикултурна средина, па ће стога сав мапирани материјал представљати својеврсну ризницу његовог богатог културно-историјског наслеђа. Завршетком комплетног пројекта, односно све четири предвиђене фазе, прикупљена и документована грађа биће презентована на изложби у нашем музеју - каже Владислава Игњатов.

ГУСЛЕ

ДЕВОЈЧИЦА у селу Лазарево донела је у школу оригиналне, аутентичне гусле са длаком из коњског репа и прилично заинтересовала, како кустосе зрењанинског музеја, тако и све остале у школи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

PRIRODNO REŠENJE ZA KAŠALJ: Poslušajte savet lekara i rešite problem koji utiče na kvalitet života