ВЕЛИКАН ИЗ УБА ОТКРИВЕН У БЕЧУ: Изложба о Светомиру Николајевићу, једном од најумнијих људи 19. века

Бранко Пузовић

09. 10. 2022. у 07:21

ИЗЛОЖБА о знаменитом Убљанину Светомиру Николајевићу, једном од најобразованијих и најугледнијих у Србији друге половине 19. века, приређена је у просторијама Конзуларног одељења српске амбасаде у Бечу.

ВЕЛИКАН ИЗ УБА ОТКРИВЕН У БЕЧУ: Изложба о Светомиру Николајевићу, једном од најумнијих људи 19. века

Фото Приватна архива

Изложба "Светомир Николајевић" - од заборава ка светлу, аутора Филипа Трајковића, вишег кустоса Педагошког музеја у Београду, приказује живот и рад космополите, писца, политичара, професора Велике школе, члана Српске краљевске академије, градоначелника Београда, министра унутрашњих послова, те кратко и председника Владе Србије.

Светомир Николајевић рођен је у Радуши код Уба, као државни питомац студирао је историју и светску књижевност у Цириху, Берну, Берлину, Паризу и Лондону. Био је један од првих европских академика, оснивач Катедре за светску књижевност, професор и ректор Велике школе, оснивач друштава "Свети Сава" и "Краљ Стефан дечански", масонске ложе "Побратим"... Говорио је седам језика, био привржен династији Обреновић. Био је номинован за Нобелову награду за мир...

Фото Приватна архива

- Николајевић је био ерудита, полиглота, написао многе књиге, обављао изузетно важне државне послове, био је човек широког интересовања о коме се, нажалост, мало говори и зна, те је управо организовање изложбе у Конзулату прилика да о њему што више људи сазна - рекао је Небојша Родић, амбасадор Србије у Аустрији, на отварању изложбе којем је присуствовао и Жарко Обрадовић, амбасадор наше земље при Оебсу и Уједињеним нацијама у Бечу.

Светомиров чукунунук Дејан Николајевић, који живи у главном граду Аустрије, истиче да је веома срећан што је изложба, после Београда, Ваљева и Уба, стигла и у Беч, баш ове године, када се обележава век од смрти његовог чукундеде.

- Све што је Светомир радио, чинио је на добробит и у интересу своје државе и српског народа - каже Дејан Николајевић. - Отварање изложбе посебно је увеличао наступ на хармоници професора класичне музике на Конзерваторијуму у Бечу мр Јовице Ђорђевића. Ми, потомци нашег славног претка, учинићемо све да се о његовом бриљантном делу и уму што више сазна.

 

БЛИЗАК ОБРЕНОВИЋИМА

- МОЈ прадеда, који је био близак са краљем Миланом Обреновићем, после Мајског преврата 1903. године био је скрајну на маргину и потом пао у заборав - каже професор др Снежана Николајевић, музиколог, педагог, пијаниста, музички критичар, некадашњи музички уредник РТС. - За време Првог светског рата, прадеда је одлучно одбио понуду немачког цара, 1915. године, да буде цивилни гувернер Србије. Велики рат проживео је у Малом Црнићу код Пожаревца. Тек 1944. године, малој сеоској школи у Радуши, дато је његово име и тада је почело интересовање за његову личност.

БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.

20. 12. 2024. у 15:17

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН СОЛИДАРНОСТИ: Кључ за одрживу будућност