ДИВИ СЕ ПЛАНИНИ УЗ ОПРЕЗ: Први лиценцирани планински водич из Пирота апелује на заљубљенике у природу
РОБЕРТ Илић, први лиценцирани планински водич из Пирота апелује на посетиоце Старе планине: намернике или излетнике, да приликом посете планине или боравка на њој поштују основна правила понашања у природи, како им се не би дешавале повреде и непланиране ситуације које се за тили час претворе у драму и борбу за спасавање живота.
Са већим бројем посетилаца којих је прошле године, према незваничним проценама, било више десетина хиљада, све чешће се дешавају проблеми као што је то било прошле године у околини Топлог дола, на Миџору, у околини Дојкинаца и на другим атрактивним локацијама које маме заљубљенике у живописне делове планине.
- Већ на први поглед видите да ли је неко дошао на планину припремљен или је у папучама, исусовкама и сличној обући која је крајње неподесна за планинске просторе. На планину се иде у удобним планинарским ципелама, патикама или другој обући која ће вам чувати стопало од гмизаваца или дубоке страве, трња, камењара.
Обавезна је и одећа са дугим рукавима, ногавицама, штап, али и напуњен мобилни телефон, шибица, сува преобука уколико вас захвати пљусак или магла. Они искуснији са собом носе двоглед, али и компас јер се у тешким старопланинским маглама могу изгубити и они који су овде одрасли, као што је то, прошле године, био случај са једним старијим брачним паром из околине Топлог дола - саветује искусни Илић који планину познаје као свој џеп.
У непрегледним пространствима вребају многе опасности од уједна гмизаваца, до необележенх стаза и одрона са којих, после обилних киша, за тили час полети велики камен или стена. Овакав случај се десио прошле године у близини водопада изнад Топлог дола, када је повређен један Новосађанини. Идентичан случај се догодио и у Росмомачким лонцима, када се један излетник оклизнуо са стене и пао у кањон одакле су га, са тешким повредама извукли ватрогасци-спасиоци. Када је реч о повредама најчешће се дешавају повреде екстремитета, односно ногу и озледе главе.
Посебан опрез током боравка на планини потребан је и када је реч о гмизавцима, тачније змијама међу којима је и шарка. Оне су, наводи Илић посебно опасне у другој половини маја када се паре и када почињу прве пролећне припеке.
- Кањони и камење крај обала планинских река су локације на којима обично бораве отровнице. Ту је пре свега кањон Топлодолске реке, Темштице, Јерме и других планинских река. Било је случајева да су од уједа отровница страдали чак и веома брзи и опрезни пастирски керови. Током боравка у овим кањонима потребан је велики опрез, нарочито у пролеће када су "резервоари" ових гмизаваца пуни отрова. Најбоље је, да приликом сусрета, змију заобиђете у широком луку - закључује Илић.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)