БОСТАН СЛАДАК, А ОТКУП "ГОРАК": У Дероњама код Оџака произвођачи лубеница страхују да неће моћи да покрију улагања

З. Рајић

08. 07. 2022. у 06:00

НЕМА слађих лубеница од оних из Дероња код Оџака, у шта се и овог лета уверавају купци, али су "горке" произвођачима, јер тврде да, ако бостану не порасте вредност, неће успети да покрију улагања.

БОСТАН  СЛАДАК, А ОТКУП  ГОРАК: У Дероњама код Оџака произвођачи лубеница страхују да неће моћи да покрију улагања

Фото "Бостан Компалић"

Лубенице се на пијацама, у пиљарницама и у маркетима продају за 50 до 70 динара по килограму, понегде чак и за 39 динара. Откупљивачи плаћају 20 до 25 динара, што дероњске бостанџије, како кажу, води у пропаст.

- То је цена која је иста као и лане, али је разлика у томе што су у међувремену знатно поскупели гориво, ђубриво, заштитна средства, семе... Повећана је и сатница за бераче, са 300 на 400 динара. Ако откупна цена ускоро не скочи, одлазимо у минус, а површине под бостаном ће догодине бити упола мање - каже Јован Марић.

Лане је род лубеница у Дероњама био 70 до 80 тона по хектару, а ове сезоне је, наводи Марић, умањен због великих температурних промена током пролећа, као и тропских врућина.

Сава Компалић , Фото Приватна архива

Марић је на два хектара, колико је одвојио за лубенице, применио сетву у три етапе, што би, ако буде сунца без жеге, обезбедило укусне плодове до краја августа. Он испоручује род накупцима широм Бачке, а газдинство "Бостан Компалић" пиљарницама и маркетима у Новом Саду и Београду.

- Много је лубеница на тржишту, зато им је откупна цена тако ниска. Још их има увезених из Албаније, које су накупци преузели за 10 евроценти по килограму, па могу јефтиније да их продају и праве конкуренцију домаћим произвођачима - напомиње Сава Компалић.

Он каже да су цену лубеница оборили и узгајивачи из Срема, где раније почиње берба бостана. Давали су их накупцима за 18 динара.

- Сремци не калеме лубенице, па су оне зато мање отпорне и морају што пре да се уберу.

То је разлог зашто их јефтиније продају. Кад "прођу" сремске и увозне, због мање понуде требало би да поскупи откуп наших лубеница - закључио је Компалић.

НЕ ОДУСТАЈУ ОД ТРАДИЦИЈЕ

МНОГО посла, а несигурна добит, као и недостатак сезонаца за брање, разлози су због који су Компалићи преполовили производњу лубеница са 10 хектара на 10 јутара. Површине су смањили и многи други произвођачи, али нико није потпуно одустао од гајења бостана, јер је то у Дероњама традиција. Губитке на лубеницама надомештају бавећи се сточарством, ратарством и повртарством, нарочито производњом купуса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (1)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин