ОБРАДА НАЛАЗА СА СВИЊАРИЧКЕ ЧУКЕ: Српски и аустријски археолози у Лесковцу проучавају локалитет надомак Царичиног града
НАРОДНИ музеј у Лесковцу је домаћин овогодишње пролећне кампање током које домаћи и аустријски археолози анализарају прикупљени материјал са локалитета Свињаричка чука - из доба праисторије, у близини познатог Царичиног града, који је кључан за разумевање процеса неолитизације југоисточне Европе.
Стручњаци Аустријског археолошког института у Бечу и Археолошког института у Београду се баве систематском анализом чији је циљ израда детаљне документације материјала пронађеног током ранијих кампања.
- То подразумева 3Д скенирање, фотографисање, цртање, хронолошко опредељивање, микрофотографију и типолошку анализу, што је све нопходно уочи званичног објављивања - објашњава виши кустос лесковачке установе Владимир Стевановић.
Током ранијих ископавања, тим српских и аустријских археолога је открио насеље из доба неолита и бронзаног доба, али и доказе о животу првих земљорадника и сточара на овом подручју.
- Неки од проналазака се могу датовати у почетак 6. миленијума пре нове ере, а ради се о артефактима типичним за старчевачку културу. Пронађен је и велики број алатки, керамике, делови фигура као и могући остаци пећи, а много материјала указује на то да су људи константно насељавали овај предео. О томе сведочи и чињеница да смо ископали и две куће: једну из периода неолита, а другу из бронзаног доба - истиче Владимир Стевановић.
Најмлађи археолошки остаци са овог локалитета могу се довести у везу са оближњим Царичиним градом, налазиштем из 6. века за које се верује да је Јустинијана прима, односно са позноантичким и византијским периодом.
САРАДЊА
МЕЂУНАРОДНА сарадња између два археолошка института и археолошког одсека лесковачког музеја траје већ шест година. Аустријску екипу предводи др Барбара Хорејш, београдску др Александар Булатовић, а лесковачку наш Владимир Стевановић. Ове године пролећна кампања, започета 14. марта, траје до 20. априла.
Препоручујемо
СТАРИ СУ ДВА ВЕКА: Откривени здини украси и списи током обнове палате у Румунији
15. 04. 2022. у 21:49
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)