НА ОВАЈ ДАН ЗМИЈЕ СЕ БУДЕ: Горштаци на Муртеници пале ватру како би их отерали са својих имања
ДАНАС су Благовести, дан када се хришћани присећају доласка Архангела Гаврила који је Богородици јавио вест да ће родити Сина Божјег.
Фото: А. Р.
Благовести спадају у Богородичне празнике, када се жене моле за свој пород, одлазећи у цркве и манастире где су иконе посвећене Благовестима.
На данашњи празник, који се сваке године обележава 7. априла, пре зоре се пали ватра на сеоским брдима и двориштима како би дим тог јутра по народном веровању отерао змије које се на овај дан буде из зимског сна. Одувек су се људи широм западне Србије придржавали овог обичаја како би спасили од отровница децу и укућане. Радосав Илић из Негбине, крај Нове Вароши, иако храбро гази девету деценију живота, јутрос је пре сунца поранио да у свом дворишту, како обичаји налажу, упали ватру.
Фото: А. Р.
- Устао сам јутрос рано, запалио "буњак" и иверје у дворишту, јер то ваља данас због змија. Тако су некада наши стари радили, јер на данашњи дан излазе змије. Имам 88 година и увек сам се придржавао овог обичаја, али такође видим да и млађе генерације пале ватру и чувају чељад од змијског уједа - прича Радосав.
На Благовести ове године на падинама Муртенице нема снега, али касни пролећни мраз сваког јутра наговештава да ће снега бити још. Након сунчаних дана од јутрос киша гаси ватру коју су ови горштаци заложили, док јутарњи ветар разноси дим са околних брда.
БОНУС ВИДЕО: ПОЖАР КОД МАНАСТИРА СТУДЕНИЦА: Шири се ватрена стихија код Краљева, захваћено 15 хектара шуме
Препоручујемо
НАХРАНИЛИ НАПУШТЕНЕ ЖИВОТИЊЕ: Акција новосадске организације „На младима Србија остаје“
06. 04. 2022. у 16:18
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.
29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)