ЗАБРАЊЕНИ ПЕСТИЦИД И ДАЉЕ ТРУЈЕ: У Србији за две деценије отровано више од 2.000 птица, већином заштићених врста

Ј. Ј. БАЉАК

04. 04. 2022. у 07:26

У последње две деценије у Србији је отровано више од 2.000 птица, међу којима су махом ретке и строго заштићене врсте, које су тај статус и добиле управо због чињенице да су стално изложене тој негативној појави, као и криволову.

ЗАБРАЊЕНИ ПЕСТИЦИД И ДАЉЕ ТРУЈЕ: У Србији за две деценије отровано више од 2.000 птица, већином заштићених врста

Фото М. Вучановић

Претпоставка је, међутим, да је реалан број тровања драстично већи, јер многа угинућа и не буду откривена. У нашој земљи се чак 123 врсте птица суочава са ризиком од ишчезавања.

Посебно је алармантно то што се за овај преступ неретко користи "фурадан" - изузетно отрован пестицид, који је још 2014. у нашој земљи забрањен за коришћење. Ипак, на црном тржишту и даље га има, о чему сведочи и један од последњих случајева масовног тровања, који се догодио у атару села Велики Гај, у региону Вршца, када је угинуло девет строго заштићених орлова мишара.

- "Фурадан" у пољопривреди више није толико заступљен, већ се углавном користи за намерно тровање лисица, шакала и других предатора, које паори сматрају штеточинама. Птице углавном страдају као колатерална штета, јер једу те затроване лешеве - објашњава вршачки ренџер Миливој Вучановић. - То је доказ да у нашој земљи још постоје залихе овог пестицида или да, што је још већи проблем, он у Србију константно улази нелегалним токовима. Зато треба да се појача казнена политика, како би људи заиста схватили да више не смеју да га користе.

Немерљиву штету прави и неправилна употреба других отрова, пре свега родентицида, који се користе за сузбијање глодара.

- Ти отрови су легални, али паори не користе прописане количине. Притом, уместо да отров закопавају у рупе, они их расипају по целој њиви. Глодари их поједу и угину на површини земље, а онда њих поједу птице и дивље животиње, тако да је проблем тровања јако широк - истиче заштитар из Вршца Дејан Пантелић.

Статистика каже да се највише тровања догоди у Војводини, али у Друштву за заштиту и проучавање птица истичу да је то само зато што у северној покрајини имају велики број чланова, који су стално на терену, па проналазе угинуле птице.

ГОЛУБАРИ ПРЕТЊА ЗА ГРАБЉИВИЦЕ

ГОЛУБАРИ своје птице мажу разним отровима, како би се отарасили грабљивица које им праве штету у голубарнику. Починиоце је тешко санкционисати, јер ти затровани голубови нису маркирани, па се не може утврдити чији су - указује Алекса Вукићевић из Друштва за заштиту и проучавање птица. - Стално покушавамо да освестимо људе да морају да пусте да се природне ствари дешавају, а соколовима је природно да лове голубове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

МИСТЕРИОЗНИ НЕСТАНАК ТИТА: Нико није знао где је био 13 дана, а када се вратио више није био исти