АТРАКЦИЈА И АЗИЛ ЗА ЖИВОТИЊЕ: Зоолошки врт "Тигар" у Јагодини опстаје захваљујући локалној самоуправи
ЗООЛОШКИ врт "Тигар" у Јагодини, један од само четири у Србији, добио је нове станаре - пет прстенорепих лемура који су стигли са Палића.
С обзиром да је њихово природно станиште Мадагаскар, смештени су у зимовник, у којем је температура између 20 и 25 степени, а хране се два пута дневно.
- Припреме за зиму почињу много раније, када исхраном јачамо имунитет животиња. У овом периоду оброци су појачани и свакој врсти додајемо одређене суплементе, да би им храна били што сличнија оној у природи - каже водич у зоолошком врту "Тигар" Јелена Седларевић.
Иначе, све звери - осим вукова - једу говеђе или овчје месо, а јединка великих мачака дневно поједе десетак килограма.
- Веома је важно да посетиоци схвате да зоолошки вртови нису само атракција, вид забаве, нити места на којима се излажу животиње, већ куповином улазница помажу очување и размножавање животињских врста - каже директорка ЈП "Зоолошки врт" мастер економиста Ивана Ристић Илић. - Зато, истовремено, едукујемо посетиоце и бринемо о свим примерцима, јер тигрова, на пример, у природи има тек око 2.000, а у зоолошким вртовима широм света их је три пута више. Локална самоуправа у Јагодини, као наш оснивач, препознала је да смо фокусирани на добробит животиња, те проценила да је централној Србији потребан један овакав комплекс, па нас подржава кроз субвенције.
"Тигру", сазнајемо, посебно значи што је од момента избијања пандемије годишње издвајала 40 милиона динара, јер није било групних посета, па је забележено безмало 40 одсто мање гостију. Од ове године, улазница за одрасле кошта 400, а за децу 250 динара, што је двоструко јефтиниј него у неким установама сличних категорија и музејима. Групне посете, за које су улазнице јефтиније, нису битно утицале на годишњи буџет зоо-врта, али су осетили смањени број гостију у ресторану.
- Последњих десетак годинам деца су овде за 250 динара добијала пљескавису, помфрит и сок, а разгледање животиња нисмо наплаћивали. Цене смо кориговали јер се испоставило да од овога највећу корист имају туристичке агенције, а родитељи нису ни осетили повластице - каже директорка Ивана Ристић Илић.
Иначе, ову јагодинску атракцију - која већ 16 година ради свих 365 дана, а на два и по хектара располаже са 250 јединки, односно 52 животињске врсте - за 12 месеци посети око 100.000 људи, од око пола милиона туриста који бораве у Јагодини.
ТРОШКОВИ
У ЗООЛОШКОМ врту су запослени ветеринар и ветеринарски техничар, а за анализе користе услуге Ветеринарске станице и Ветеринарско-специјалистичког института у Јагодини. Иначе, пушку за омамљивање су платили 200.000 динара, док само један комплет за давање седатива зверима кошта 50 евра.
Препоручујемо
ИЗНЕНАЂЕЊЕ ЗА ЈАГОДИНЦЕ: У зоолошком врту нови станари - лемури (ФОТО/ВИДЕО)
26. 01. 2022. у 15:32
„ОТВОРЕНИ ДАН“ У ЈАГОДИНИ: У петак бесплатан улаз у све туристичке дестинације
17. 08. 2021. у 14:00
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)