ПАМТЕ ИЗБЕГЛИЦЕ И МАТУРАНТКИЊЕ: ОШ "Јован Поповић" у Кикинди некада је била Прва руско-српска гимназија
ОБЈЕКАТ садашње ОШ "Јован Поповић" у Кикинди, у којој је од 1921. до 1931. радила Прва руско-српска девојачка гимназија са интернатом, јуче је постављена спомен-плоча.
Била је то прва таква школа у тадашњој Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, обележје је постављено на иницијативу Друштва српско-руског пријатељства из Кикинде - уз подршку локалне самоуправе - и тако је обележен век од оснивања образовне установе у Великој Кикинди, коју су похађале девојке из Русије које су у нашу земљу стигле после Великог рата.
А, заслуге за оснивање Гимназије припадају Наталији Корнелијевној Ердељи, бившој питомици чувеног Смољног института, касније глумици Александринског театра у Петрограду. Затекавши се у емиграцији, она је по доласку у Кикинду пожелела да негује руски дух међу девојкама - по узору на Девојачки институт који је и сама похађала. Да би избегла евентуалне непријатности, прихватила је предлог да се новооснована школа назове Прва руско-српска гимназија са интернатом.
Откривању спомен-плоче у Кикинди су присуствовали Александар Конанихин, први саветник и аташе за културу руске амбасаде у Србији, Јевгениј Баранов, директор Руског дома, Зоран Касаловић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Србије и Никола Лукач, градоначелник Кикинде.
- Ово је доказ лепог сећања српског народа на трагове које су овде оставили наши суграђани. Сличну спомен-плочу, посвећену такозваним белим Русима, поставили смо и у Житишту. Захвални смо Србима, вашој Влади и локалним властима у Кикинди што нису заборавили Русе који су овде нашли своју другу отаџбину. Јер, они су успели да преживе само захваљујући топлом пријему, па и данас у читавој Србији, од Суботице до Врања, примећујемо добар однос према руско-српском културном наслеђу - истакао је Конанихин.
Градоначелник Кикинде Никола Лукач казао је да је ово подсећање на братске везе Русије и Србије и порука садашњим генерацијама да их даље чувају.
БЛИСТАВА ИСТОРИЈА
ТОКОМ деценије рада, Гимназију је похађало само шест до осам Српкиња, а неговала су се правила понашања, режим и обичаји по узору на руске привилеговане девојачке институте. Овде су се школовале девојке чији су родитељи, емигранти, углавном живели ван Кикинде, а интернат се налазио у репрезентативној згради бивше Мађарске гимназије. Утемељитељивачица и управница Наталија Корнелијевна Ердељи (на слици) је преминула 1925, са само 36. година, па ју је наследила жена руског генерала Јелисавета Едуардовна Абацијева. У гимназији је укупно матурирало 210 девојака.
Препоручујемо
МИГРАНТИ ПРЕБАЧЕНИ НА ДРУГУ ЛОКАЦИЈУ: Акција после туче у Кикинди, Пакистанци измештени
21. 12. 2021. у 16:33
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)