ВАГОН ПОДСЕЋА НА ДАЛЕКИ ПУТ: У Кули је традиционално обележена 75. годишњица од доласка прве групе колониста из Црне Горе

З. Рајић

02. 12. 2021. у 17:28

У КУЛИ је, по традицији, последњих дана новембра обновљено сећање на досељавање колониста из Црне Горе, који су у ове крајеве стигли после Другог светског рата, пре 75 година.

ВАГОН ПОДСЕЋА НА ДАЛЕКИ ПУТ: У Кули је традиционално обележена 75. годишњица од доласка прве групе колониста из Црне Горе

Симбол колонизације, Фото Т. Т.

Испред зграде "Житомедије" у којој је обележена годишњица постављен је стари железнички вагон, као симбол колонизације.

У спомен-соби "Житомедије", у којој је постављена изложба фотографија, докумената и етнографских експоната о животу досељеничких породица, "Удружење колониста и потомака из Црне Горе у Кули 1946" промовисало је монографију "Колонисти кроз време и простор" аутора Жарка Поповића и Миомира Ђукића.

- Први колонисти кренули су на далеки пут у фебруару 1946. Кула је тада била среско место, којем су припадали Стари и Нови Врбас, Бачко Добро Поље, Савино Село и Крушчић.

Сачувана сведочанства, Фото Т. Т.

Као административно средиште, Кула није била предвиђена за пријем колониста. Међутим, они који су у фебруару пристигли из Бањана и Пиве нису на почетку имали смештај. Чак је повећа група колониста, незадовољна смештајем, дошла из Бачког Доброг Поља у Кулу - записао јe хроничар Веселин Аџић.

Према речима Жарка Поповића, коаутора монографије, у ову бачку општину је после Другог светског рата досељено више од 1.000 породица из ЦГ - у Сивац из пљеваљског и бјелопољског среза, у Црвенку из даниловградског, у Крушчић из колашинског, а у Кулу из свих срезова.

Колонисти су се уселили у напуштене швапске куће, у којима је, како сведоче учесници колонизације, остала извесна количина хране, што им је помогло да лакше преживе прву зиму у далекој непознатој земљи.

Фото Т. Т.

Удружење

Црногорска партија у Србији и Удружење Црногораца "Крсташ" у Ловћенцу су до пре неколико година упућивали захтев за увођење црногорског језика у службену употребу у општини Кула. Сада таквог захтева више нема, јер у Кули кажу да је удео декларисаних Црногораца у укупном становништву у овој општини пао испод 15 одсто, колико је по закону неопходно да би се у службену употребу увели језик и писмо националне мањине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

МАЛИ БИОСКОП У МАЛОМ ГРАДУ: Фондација Mozzart помогла рад биоскопа „Cinema Punto“ у Шиду