ПАРАЋИН У СРЦУ И НА ПЛАТНИМА: Посвећен граду у коме није рођен
ПЕДЕСЕТ слика Параћина у периоду од 1959. до 2009. године за педесет година стваралачког рада, а почетком сматра своју прву самосталну изложбу коју је имао 1971.
Боро Лекић, један од најпродуктивнијих сликара у Србији, пола века свог "сликописања" обележио је изложбом посвећеном граду у којем није рођен, али који сматра својим.
Рођен је у Дубруши у општини Исток на КиМ, у Параћин се са родитељима доселио као осмогодишњи дечак шездесетих година прошлог века. И од тад је више Параћинац него многи староседеоци.
ПРИЗНАЈУ му то и суграђани који су у великом броју у уторак похрлили у галерију Културног центра на отварање његове изложбе посвећене великом јубилеју. Да осете дах прохујалог времена родног града, када је све било много једноставније, спорије, када се дубље дисало...
- Изложбу сам зато и назвао "Како је дисао стари Параћин". Многи су зачуђени што целу изложбу посвећујем граду, али довољан ми је мотив враћање у младост уз помоћ боја и четкица. Идеја, инспирације и сећања било је за још много слика, али и ово довољно показује вредност овдашње прошлости. Оно што сам сматрао најинтересантнијим пренео сам на платна као приказ некадашњег живота на овом простору. Од старог Параћина, нажалост, мало смо сачували. А од најобичнијег камена могуће је испрести причу и оставити је генерацијама да је надограђују и чувају - прича Лекић.
СТАРА купалишта на Црници - Велики, Мали јаз и Јаружица, некадашњи корзо главном градском штрафтом, вуновлачара преко пута старе поште, путовање возићем до Мораве и језера, те извори Црнице и Грзе... То је само мали део мотива на Бориним сликама, препуним амбијената и људи, које су код посетилаца те вечери мамиле уздахе и изазивале носталгију. А то је сасвим довољно да Лекићева најновија изложба испуни циљ - да Параћинце подсети на некадашње време када се живело са много мање трзавица и много више емпатије.
У организацији Културног центра, поставка остаје у галеријском простору до 25. септембра.
ЛЕКИЋЕВИХ 10.000 ПЛАТНА
СТИЦАЈЕМ различитих околности, иако је цели живот сликао, Лекић је много година радио у параћинској Штофари, где је дизајнирао тканине. Слободни уметник постао је 1991, двадесет година након своје прве самосталне изложбе и од тада живи од сликања и за сликање. Више од 10.000 платна настало је у његовом атељеу, а како сам радо наглашава, својевремено је стварао и до 300 слика годишње, које красе разне установе и домове широм света.
Препоручујемо
ЈУБИЛАРНИ ЕТНО ФЕСТ: На штандовима у центру Параћина неколико десетина излагача (ФОТО)
11. 09. 2021. у 21:31
КОРАК БЛИЖЕ ЗДРАВЉУ: Дан пешачења у Параћину у суботу до језера Везировац
06. 09. 2021. у 17:55
ФОТО-ИЗЛОЖБА “ЛЕПОТА СТАРЕЊА”: Маји Стошић из Параћина прва награда за колекцију
05. 09. 2021. у 16:50
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)