ПОВРТАРИ НЕ ОЧЕКУЈУ ЗНАЧАЈНЕ ПРОМЕНЕ: Потражња за парадајзом довела до раста цене овог поврћа

И. Митић

18. 08. 2021. у 12:07

ВЕЛИКИ произвођачи парадајза у селима у околини Лесковца све количине овог поврћа тренутно продају, још код својих кућа, познатим купцима из земље и иностранства.

ПОВРТАРИ НЕ ОЧЕКУЈУ ЗНАЧАЈНЕ ПРОМЕНЕ: Потражња за парадајзом довела до раста цене овог поврћа

Фото: И. М.

Тренутна цена овог поврћа на велико креће се између 80 и 90 динара по килограму, док на лесковачким зеленим пијацама она износи од 100 до 120 динара у зависности од врсте и квалитета.

Повртари, који су само пре месец дана поклањали парадајз грађанима због ниске продајне цене од само 20 динара, сада кажу да су задовољни тренутним стањем на тржишту.

- То што ми добијамо је реална цена парадајза, али га грађани плаћају и више јер се ту уграђују и други и зато је важно да сељака вратимо на пијацу. Тамо је тренутно тек три одсто оних који се баве производњом остало су све накупци који профитирају на рачун произвођача и грађана – истиче Александар Коцић, познати повртар из лесковачког села Свирце.

Највеће количине парадајза са југа земље тренутно одлазе за Грчку и у објекте великих трговинских ланаца у Србији, а мањи је извоз за Црну Гору и Босну и Херцеговину.

- Ово је други засад. Први је већином пропао, испуцао, струнуо. Имали смо касније сазревање, велику понуду, а малу потражњу што је довело и до цене далеко од минималне...Немамо стратегију која би обезбедила континуирано и уједначено снабдевање тржишта, па је бављење пољопривредом велики ризик. Само накупци иду на сигурно. Када су нама парадајз плаћали 20 у маркетима је најјефтинији био 53 динара. Народ не плаћа нашу муку, већ „мешетаре“ који никада нису видели њиву  – додаје наш саговорник.

Он годишње произведе више од 300 тона разног поврћа, а више од трећине те количине чини парадајз. Бави се и производњом краставца, паприке, кромпира, зелене салате и купуса.

- Све је добро прошло осим раног парадајза где смо изгубили много. Краставац се сада продаје за 80 динара по килограму што је више него добра цена. Могао би да буде и јефтинији, али га нема у количинима које се траже – закључује Коцић.

С обзиром на то да је берба са тренутних засада при крају будућа цена парадајза зависиће од нових који тек пристижу у првој половини септембра. Формираће је однос домаће тражње, које ће несумњиво бити јер почиње сезона зимнице, стање у окружењу, понуда, али и епидемиолошка ситуација и евентуална забрана свадби и других прослава. Ипак, произвођачи не очекују да цена пада и додају да је вероватније да ће да расте, па би на велико могла да износи и 100 динара по килограму.  

                                                
СТАТИ НА ПУТ МОНОПОЛУ

На свим кванташким пијацама треба другачије организовати продају и наплату, сматрају произвођачи. Они истичу да би сви продаваци  морали да имају регистровано газдинство, а код себе потврду о активном статусу и биљну структуру, па би онда цене и у Београду вероватно биле ниже, јер би из тог ланца „испали препродавци чији су камиони на пијацама зарасли у коров и траву, али тако држе монопол на најбоља продајна места“. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (0)

ОВАЈ ЧОВЕК ЈЕ НЕУНИШТИВ: Модрићев потез одушевио Шпанце, за све крив Анћелоти