ГРАДСКА ТОПЛАНА ПРЕ ГАСИФИКАЦИЈЕ: Смедерево тражи решење за смањивање аерозагађења

Ј. ИЛИЋ

10. 08. 2021. у 07:00

СМЕДЕРЕВО је отпочело припреме за изградњу градске топлане, што би дугорочно решило проблем загађења због којег је овај град при врху листе најзагађенијих у Србији.

ГРАДСКА ТОПЛАНА  ПРЕ ГАСИФИКАЦИЈЕ: Смедерево тражи решење за смањивање аерозагађења

Фото Н. Живановић

До тада је неопходно из употребе избацити мазут који се и даље користи за загревање више од 5.000 станова.

У граду постоји 12 котларница које користе застарело гориво, а дуго очекивана конверзија на гас се одвија веома споро и Смедеревци су последњих година успели да модернизују само две. У међувремену, Влада Србије је одобрила 35 милиона динара за трећу котларницу - Сењак.

Тренутно се, каже градоначелник Јован Беч, ради на изради пројекта за конверзију котларнице у насељу Милоја Ђака, после чега на ред долази Папазовац, где су улагања можда и двоструко већа него за већ поменути Сењак.

При свему томе, Смедерево нема централну топлану. Деведесетих година прошлог века се размишљало о одговарајућој локацији топлане, а започет је и пројекат топлификације отпадним водама из процеса производње у Железари, али се касније - због бројних проблема, али и промене власника индустријског гиганта - од тога одустало.

Сада је пројекат топлификације оживео као једини начин да се на дуге стазе реши проблем загађења. Осим затварања котларница, рачуна се и на знатно смањење цене даљинског грејања, па је локална скупштина недавно донела одлуку о изради Плана детаљне регулације за градску топлану, као први корак овог "пројекта деценије".

СТАНДАРДИ

ЗБОГ положаја у односу на околне објекте, или због висине, али и чињенице да су неке укопане, односно проблематичне инсталисане снаге неке смедеревске котларнице, једноставно, не испуњавају услове за прелазак на гас, што је још један разлог више за убрзање изградње градске топлане.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину