ПРОШЛОСТ УПАКОВАНА У МОДЕРНО РУХО: Пројекат прекограничне сарадње оживео музејски трг у Лесковцу (ФОТО)
УЛИЦЕ око музеја затворене за саобраћај, а врата тек реновираног хола широм отворена за посетиоце. Околина у тоталном мраку. На фасади зграде, у 3 де технологији, смењују се кадрови предмета који сведоче о осам миленијума дугој историји града на Ветерници.
На видео-биму филм о његовог туристичкој понуди, а на музејском тргу камени експонати који су после много година изашли из депоа ове установе.
Ово је само део двогодишњих активности лесковачког Народног музеја које су приказане на свечаности поводом завршетка пројекта прекограничне сарадње са бугарским Ботевградом. У реновирање хола, изградњу приступне рампе и тоалета за особе са инвалидитетом, сувенирнице и информационог центра, формирање лапидаријума и дигитализацију поставке укупно је уложено близу 240.000 евра. Европска унија је Лесковцу донирала нешто више од 207.000 евра, а остатак је обезбеђен из градског буџета.
- Овим пројектом излазимо из оквира традиционалног и улазимо у свет новог, модерног и виртуелног. Музеј излази из својих просторија новим садржајем и почиње нови живот сличан оном који младе генерације воде – казала је Мира Ниношевић, директорка Народног музеја у Лесковцу.
Ова установа сада је окружена са 12, посебно осветљених и заштићених, камених експоната попут пресе за муљање грожђа из II, вотивне аре посвећене Херкулу из III, три капитела Царичиног града из VI века, а централно место заузима питос, велика посуда за чување житарица или вина, стар близу два миленијума. Међу овим експонатима, на музејском тргу, биће организовани разноврсни садржаји са циљем још бољег повезивања са музејском публиком.
- На тргу ћемо оживљавати прошлост. Он ће бити место дружења, спознаје, место где ће се наша деца окупљати кроз различите радионице, промоције, предавања, концерте – додаје Мира Ниношевић.
За те намене набављене су нове музејске полице, витрине и панои. Градоначелник Горан Цветановић подсетио је на чињеницу да је музеј ове године, по четврти пут, проглашен најбољим у Србији.
- Запослени у музеју улажу велики труд, знање и енергију како би обогатили нашу културну понуду и на то су сви Лесковчани веома поносни – закључио је Цветановић.
Кустос и један од аутора пројекта Сузана Ранђеловић подсећа да је део овог пројекта и књига, мапа и документарни филм о туристичким потенцијалима и културној баштини Лесковца и Ботевграда.
ВИРТУЕЛНЕ НАОЧАРЕ
Посебна група пројектних активности је дигитализација поставке уз помоћ модерних технологија и разних апликација. Једна од њих је намењена едукацији најмлађих кроз забаву, а уз помоћ друге посетиоцима се омогућава да се виртуелно обуку у изложену одећу с краја 19. и почетком 20. века. Кроз виртуелне наочаре могу и да додирну изложене експонате, уз пратећи „аудио опис“ предмета који додирују.
Препоручујемо
ЂАЦИ ГЕНЕРАЦИЈЕ НА БИЛБОРДИМА: Лесковачки "Вуковци" стигли са наградног путовања
26. 07. 2021. у 14:24
ТРЕТИРАНО 290 ХЕКТАРА: Стигао извештај о борби против комараца у Лесковцу
26. 07. 2021. у 14:15
УЛОЖЕНО ДЕВЕТ МИЛИОНА: Завршена реконструкција Југ Богданове улице у Лесковцу
26. 07. 2021. у 12:27
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)