НАЈСЛИКАНИЈИ СИМБОЛ КРУШЕВЦА ИЗ АЛБУМА: У Кући Симића изложено више од 150 фотографија Споменика косовским јунацима
ВИШЕ од 150 фотографија Споменика косовским јунацима, најсликанијег симбола Крушевца, прикупљено је током рада на изложби у Кући Симића, која ће пред публиком због великог интересовања бити сигурно до октобра.
Најпознатији споменик у срцу Србије преживео је два светска рата, сваки трусни историјски тренутак, бројне друштвене и политичке промене и освануо на скоро свакој разгледници из Крушевца. Обавезан је у приватним албумима Крушевљана, који су, уједно, и били аутори фотографија у оквиру поставке "Споменик косовским јунацима - сведок епохе".
- Од породичних, јубиларних, пијачних, ратних, поратних, слављеничких и свих осталих догађаја забележених на Тргу косовских јунака, саставили смо причу о преко стотину година трајања једног града, његових становника и најсјајнијег симбола националног поноса и вечног отпора завојевачима, Споменика косовским јунацима - напомиње Зорана Драшковић Ковачевић, кустос Куће Симића и аутор изложбе о сведоку једне епохе.
десетине Крушевљана одазвале су се позиву да пошаље фотографије обележја из приватних колекције, а коришћене су и јавне архиве где је остављено фото-сведочанство споменика, који је откривен 1904. године након радова који су започети на 500. годишњицу Косовског боја, на Видовдан 1889. Камен темељац за споменик положен је у присуству краља Александра Обреновића.
Част да осмисли и изведе цео споменик припала је првом српском академском вајару, великом Ђорђу Ђоки Јовановићу (1861 - 1953). Најзначајнији део његовог стваралачког опуса представљају јавни споменици и портрети, међу којима посебно место заузимају Споменик косовским јунацима у Крушевцу, споменици кнезу Милошу у Пожаревцу, Јосифу Панчићу, Кости Таушановићу, Вуку Караџићу и војводи Вуку у Београду, као и низ споменика на београдском Новом гробљу.
КАКО је својевремено истраживала Ема Радуловић (1960-2011), модел споменика у целини је урађен за време уметниковог боравка у Паризу, довршен 1895. године.
- Позитивно је био оцењен од стране водећих ауторитета у Француској скулптури последње деценије 19. века, за израду је препоручиван и чињеницом да је фигура "Гуслара", на Светској изложби у Паризу награђена бронзаном медаљом још 1889. године - написала је Ема Радуловић.
Споменик косовским јунацима свечано је откривен на дан прославе стогодишњице Првог српског устанка.
- У име народа српског предајем вам, драги моји Крушевљани, за чување овај споменик и идеју коју он представља - рекао је у обраћању окупљеном народу краљ Петар Први Карађорђевић на Видовдан, 1904. године.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)