ТОРЊЕВИ ДОДИРУЈУ НЕБО: У Вршцу почиње обнова највеће и најлепше римокатоличке цркве у Србији, новац ће набављати у ходу

Ј. Ј. БАЉАК

09. 07. 2021. у 08:38

МНОГИ Вршчани, без обзира на вероисповест, дуго су чекали почетак санације римокатоличке цркве Светог Герхарда, највеће и најлепше у Србији, која је већ дуго у веома лошем стању.

ТОРЊЕВИ ДОДИРУЈУ НЕБО: У Вршцу почиње обнова највеће и најлепше римокатоличке цркве у Србији, новац ће набављати у ходу

Фото Ј. Ј. Баљак

Лиценцирана фирма из Старчева тренутно поставља најсавременију и изузетно скупу скелу, која би и на висини од 63 метра требало да издржи најјаче ударе препознатљивих вршачких ветрова. Тај посао трајаће месец дана, након чега ће мајстори најпре кренути у санацију десног торња, који је пре две године прокишњавао и оштетио унутрашњост овог импозантног здања из 19. века.

Вршачки жупни уред је део средстава, довољних само да се започну радови, добио на конкурсу у Мађарској. Надају се да ће остатак новца успети накнадно да обезбеде уз помоћ наше државе, како би се овај пројекат, који подразумева санацију дотрајале фасаде и оба торња, фазно реализовао. Израду пројекта је финансирало Министарство културе, а укупна вредност радова је 1,8 милиона евра.

- Ово је велика ствар за Вршац, јер смо почели да пишемо нову историју - задовољан је жупник Ален Палатинуш, који је имао довољно енергије да почне да решава овај вишедеценијски проблем. - Важно је да смо кренули на овај пут, који ће трајати минимум пет година, а остале ствари ћемо решавати у ходу.

Посао су започели, јер су, захваљујући донацијама Министарства правде и Града Вршца, још раније купили део столарије и титан-цинк лим, којим ће торњеви бити обложени. Ипак, најзахтевнији посао, и финансијски и за саме мајсторе, биће реконструкција фасаде, пошто је утврђено да је у цркву уграђено пет врста камена.

- Највећи проблем ће бити чишћење и оздрављење стилских фасадних елемената, који су направљени од туфа, рупичастог вулканског камена, у чије су се шупљине увукле бројне нечистоће. Оздравити тај камен, консолидовати његову структуру и доградити га на начин да се те интервенције не препознају, биће велики изазов - каже Миодраг Младеновић, архитекта конзерватор, који ради на овом пројекту.

Сама реконструкција подразумева и израду нових орнамената, који ће заменити све оне који су досад отпали или се окрњили услед лоших временских прилика, због чега на цркви годинама стоји табла са упозорењем да се фасада обрушава. Биће санирани и процепи између торњева, настали због фреквентног саобраћаја.

СРПСКИ НОТР ДАМ

ИАКО својим импозантним изгледом и димензијама заслужује да буде катедрала, вршачка римокатоличка црква никада није била седиште бискупије. Дугачка је 61 метар, широка 22, а висина торњева је 63 метра. Саградили су је вршачки Немци 1863. у неоготском стилу. С обзиром на сличност, с правом је називају и српским Нотр Дамом. Има највеће оргуље у Банату, на којима и даље може да се свира, али и оне захтевају обнову, коју су мађарски мајстори обећали да ће урадити чим епидемиолошки услови то буду дозволили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину