ГРАД УНИШТИО СНОВЕ МАЛИНАРА: Незапамћено невреме "обрало" воће у ужичком крају, пољопривредници сабирају штету

Н. ЈАНКОВИЋ

03. 07. 2021. у 10:18

НА подручју Ужица, Пожеге и Бајине Баште, пољопривредници сабирају штету од града који је претходних дана опустошио десетине села.

ГРАД УНИШТИО СНОВЕ МАЛИНАРА: Незапамћено невреме обрало воће у ужичком крају, пољопривредници сабирају штету

Фото С. Ј. Милошевић

Најгоре су прошли воћари, нарочито малинари који су тек закорачили у бербу, али је уочи наплате великог труда и улагања - "црвено злато" обрала "виша сила". Произвођачи који су осигурали малињаке могу рачунати на одштету, а осталима преостаје једино да сабирају губитке.

У ужичком крају, најлошија ситуација је у Луновом Селу, Карану, Гостиници, али је ситуација слична и бројним другим местима. Око Пожеге, град је "обрао" малину у Табановићима, Лорету, Папратишту, Отњу, Јелен Долу. У Бајиној Башти највише је страдало Церје где су засади дословце покошени летњим невременом, а ситуација је слична у бројним другим селима.

- За нас је берба завршена. Очекивали смо неколико хиљада евра зараде из малињака од око 40 ари, али од засада ништа није остало. Сада збрајамо дугове - очајни су пољопривредници из Отња.

Уочи града, тропске врућине угрозиле су и смањиле род, град је "довршио посао", па ће ове године, у ситуацији када цена напокон одговара малинарима, берба бити "мршава".

- Пре последњег града, знало се да ће малине бити недовољно, двоструко мање од просечног рода за целу Србију, дакле, не више од 50.000 тона. Сада је јасно да неће бити довољно малине да се задовољи основна потражња из Европске уније - каже Добривоје Радовић, председник Асоцијације произвођача јагодичастог воћа.

Овај пут, систем противградне заштите био је у пуној функцији, пут градоносних облака испаљене су хиљаде ракета, да није било тако, штета би данас била потпуна.

Потражња за српском малином на светском тржишту огромна је. Ове године, нажалост, Србија неће имати довољно рода да задовољи страна тржишта. Када је о произвођачима реч, трпеће породице: добра берба малине за хиљаде домаћинстава начин је преживљавања, засади школују децу, обнављају домаћинства и плаћају летовања, кад вишка има. Овај пут, стотинама породица, малина је донела само дугове.

Посебан проблем је дугорочна штета у засадима малине, која ће се одразити и на следећу сезону.

Страдале су и све остале пољопривредне културе, а пољопривредне службе и осигуравајућа друштва су на терену како би српски домаћини колико-толико наплатили штету.

Фото Фејсбук

СРАВЊЕНИ ПЛАСТЕНИЦИ У РЕЧКОЈ

НА подручју општине Неготин, град величине ораха нанео је велику штету пољопривредним произвођачима, а најтеже је прошло село Речка. Многи тремови и кровови су "изрешетани" градом, а уништени су и многобројни пластеници.

- У потпуности су уништени бостан, кукуруз, грожђе, али и повртарске културе на више од 250 хетара у централној зони Речке, а велика је материјална штета на усевима, на ратарским и другим културама на још више од 300 хектара у осталим деловима села - каже Топлица Ђорђевић, одборник из Речке. С. Ј. М.

ВИНОГРАДИ

ГРАДОНОСНЕ падавине погодиле су око 20 хектара пољопривредног земљишта у атару села Суваја код Варварина, а према последњим информацијама, проценат оштећења на виноградима и воћу износи од 10 до 50 одсто. Град је, како су нам јавили мештани, забележен и у селима Обреж и Избеница. С. Б.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи