ТЕНИСКИ ТРЕНЕР О БУДУЋНОСТИ "БЕЛОГ СПОРТА": Морамо децу да доведемо на терен

Стефан РАЈИЋ

23. 06. 2022. у 10:44

БУДУЋНОСТ белог спорта у Србији зависи од тога колико ће се људи рекреативно бавити тенисом. Дејан Којић, тениски тренер и бивши дугогодишњи главни кординатор програма за децу до 10 година у ТСС, као и некадашњи стручњак у академији Јанка Типсаревића, истиче за спортски додатак "Новости" да и после Новака Ђоковића мора да опстане култ тениса.

ТЕНИСКИ ТРЕНЕР О БУДУЋНОСТИ БЕЛОГ СПОРТА: Морамо децу да доведемо на терен

Фото: Приватна архива

- Деца која у неком тренутку престану да се баве тенисом, морају касније да остану макар рекреативно у њему до краја живота. Да ту пасију и љубав према спорту пренесу и на своју породицу и пријатеље. То је, по мом мишљењу, кључна ствар за српски тенис у будућности - да се развија рекреативни тенис. То је нешто што ће нам донети ширину да се што више људи бави игром, јер тенис није само Новак Ђоковић. Завршиће и он једнога дана, нажалост, своју каријеру, и зар после тога треба да затварамо тениске клубове? Мора да постоји план да се деца доведу на терен. Да их ту задржимо што дуже, да им се свиди спорт. То је нешто на чему сваки тениски радник мора да ради - каже Којић.

Зато је ситуација у односу на чувену 2008, када смо имали гренд слем шампионе у обе конкуренције (Новак Ђоковић, Ана Ивановић), доста лошија.

- Тада је све кренуло јако брзо да се одвија, то је била огромна експанзија. Скоро сваки клуб је био пун и постојале су листе чекања од по 100 клинаца, који су чекали само да дођу на тренинг и да се укључе у процес. Нажалост, скоро да из те генерације готово и да нема деце која се данас баве тенисом. Данашња ситуација је таква, да смо се малтене вратили на пређашње стање. Клубови нису пуни, деце и даље има само у мањем броју.

Савет родитељима је да не намећу никакав притисак успеха на дете од најранијег доба.

- Без утицаја родитеља не може ни да се очекује да ћемо имати неког врхунског играча. То је оно што ја зовем троугао између тренера, играча и родитеља, где то мора да функционише беспрекорно. Једни без других не могу. Родитељ финансира тренера, дете не може да успе без стручњака. Зато је веома битно у старту пронаћи начин да сви имају исти циљ, да буде исти поглед и схватање на путу који је веома трновит. Према неким статистикама, шеснаест година је потребно да би се направио професионални играч. То је мукотрпан процес, јер сваки дан треба доводити дете на тренинге у неком ранијем периоду. Мој апел је да родитељи макар у тим млађим катероријама до 12, 14, 16 година, направе блажи притисак, да пусте детету да се развија у друштвеном смислу. Школа ту игра важну улогу и то не сме да се запостави - закључио је Којић.

ЛОША СИТУАЦИЈА У ЖЕНСКОМ ТЕНИСУ

НЕКАДА су Ана Ивановић и Јелена Јанковић биле магнет и узори за многе девојчице. Тај талас није адекватно искоришћен, па је сада ситуација доста лошија.

- У тенису је раније било више девојчица него дечака, док је данас обрнута ситуација. Однос је био дупло већи, имали сте у групи од шесторо деце четири девојчице и само два дечака. Сада, нажалост, немамо више играчицу макар у топ 100.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

НЕЋУ ДА КАЖЕМ ДА ЈЕ СА НОВАКОМ ЛАКШЕ ИГРАТИ, АЛИ СИНЕР...: Руд после пораза у Торину