МИЛЕНА ДЕЛИЋ: ЧАРОБНИ ШТАПИЋ НЕ ПОСТОЈИ Потребно шест до осам година до резултата

С. КРСТОВИЋ

27. 12. 2020. у 18:09

САМО слога рукомет спасава. То као да поручује нова председница УО РСС Милена Делић, која је успела да смири страсти и помири рукометне регионе, како би се сви заједно, за коју годину, вратили на стазу великих успеха.

МИЛЕНА ДЕЛИЋ: ЧАРОБНИ ШТАПИЋ НЕ ПОСТОЈИ Потребно шест до осам година до резултата

Фото: Nebojsa Parausic

Чак је прихватила да јој мандат буде ограничен, јер ће после промене Статута, редовна изборна Скупштина бити одржана до 1. јуна идуће године.

- Дуго су трајали преговори региона, а заједничка жеља нам је да променимо статут. Тек када се усвоји нови највиши правни акт одржаћемо редовне изборе на свим нивоима. Имала сам подршку да се то спроведе, а биће уз мене и после 1. јуна - објашњава Делићева.

Свесна је некадашња репрезентативка да су последње четири године биле мучне, а признаје да се дуго ломила да ли да се прихвати врелог кромпира:

- Нажалост, стање у последње четири године је било такво да ништа није могло добро да се уради. Што је било, било је. Сада су сви схватили да овако даље не може. Видели су у мени решење, подржали ме, тако да ми је то дало крила да прихватим кандидатуру. Иначе, много сам се ломила да ли уопште да останем у рукомету, али сам после договора прихватила. Схватила сам, ако сам ја та особа која може то да учини, онда ћу да се на неки начин жртвујем.

Милени не смета ни то што се потенцира да је прва жена на челу рукометне организације.

- Наглашава се што је необично, што нажалост нема жена на челу савеза, осим у два индивидуална спорта. На један начин то ми импонује, а на други гледам као небитну ствар, јер сматрам да ако неко може нешто да покрене, небитно је ког је пола.

НЕСРЕЋНА ГЕНЕРАЦИЈА

МИЛЕНА Делић је рођена 1969. у Љубљани, одрасла је у Кочевљу, где је почела да игра рукомет. Када је пошла у средњу школу отишла је у Подравку из Копривнице. У Раднички је стигла са 16 година, 1985. и осим државног првенства и купова Југославије, има и три титуле у Купу купова. Бранила је и боје Динама из Панчева и Сомбора. У репрезентацији је дебитовала уочи ОИ 1992. у Барселони, где нису играле због санкција. Каријеру је завршила 2000.

- Само што сам престала, девојке су 2001. освојиле светску бронзу у Италији, тако да сам нека несрећна генерација - каже Делићева.

Прва два дана од када је преузела кормило од Божидара Ђурковића, упознвала се са стањем у РСС.

- Дотакли смо се свих могућих тема, много је информација одједном. У суштини, тек смо мало загребали, упознајемо се, припремамо примопредају. Преговарам са једном ревизорском кућу да уради ревизију пословања Савеза како бисмо тачно знали која нам је стартна позиција и колико ћемо моћи да све подигнемо на виши ниво.

Делићева од свих у организацији тражи стрпљење, јер добро зна да успех не долази преко ноћи.

- На Скупштини сам рекла да нам је потребно стрпљење. Јер, не може се очекивати да се за годину дана направи бум, не постоји особа која има чаробни штапић па да то учини. Сматрам да постоји процес стварања и репрезентативца и едуковања тренера, а поучена искуством када сам својевремено у УО била задужена за женски рукомет, знам да је потребно шест до осам година да би се добили резултати - подвлачи Делићева, која је од 2006. до 2012. била потпредседник УО РСС за женски рукомет.

САСТАНАК СА ОБРАДОВИЋЕМ

МНОГО обавеза очекује Савез наредних месеци. Мушкарци у јануару стартују у квалификацијама за ЕП, девојке у марту очекује борба за ОИ у Токију. На питање, каква је судбина селектора, Делићева каже:

- Што се тиче мушке селекције, они су јуче почели окупљање, тако да остаје како јесте, јер у суштини тек почињу да раде. Не мења се ништа ни у женској селекцији. Намеравам да одржим састанак се селектором Обрадовићем, да чујем негово размишљање, да тражимо извештај, па ћемо и о томе расправљати.

Милена је и на Скупштини нагласила да без клубова нема рукомета. Али, је и свесна да РСС може само да помогне преко регионалих савеза у виду донација.

- Друге земље много улажу, имају репрезентације, добре лиге, клубове који играју Лигу шампиона, што нама недостаје. Мислим да док у Београду не будемо имали једну мушку или женску екипу која ће играти Лигу шампиона, нећемо публику вратити у хале.

Делићева, која је каријеру изградила у славном Радничком, жали што главни град нема ниједан женски клуб у српској елити.

- То је катастрофа, трагедија. Имамо четири клуба у Супер Б лиги. Пре неколико година предложили смо им фузију, да направе два клуба, да један игра Суперлигу, а други Супер Б лигу. Нису прихватили ту идеју, а наравно клубу не може нико ништа да наметне. Срећом, имамо децу, и овакав, какав је рукомет се још воли - оптимизам не напушта Милену Делић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: "Нестају" им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!

Косово је Србија, а код Албанаца који јужну српску покрајину сматрају некаквом лажном државом - ових дана је све лошија ситуација када се ради о томе како људи доживљавају живот на том простору.

22. 12. 2024. у 15:36

Коментари (0)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца