ДОБРА БУДУЋНОСТ ЗА СРПСКИ РУКОМЕТ: Сва помоћ у развој младих

Е. В. Н.

21. 11. 2020. у 19:41

БЕЗ базе нема ни асова. Сви успеси нашег спорта потичу из клубова, који су понекад занемарени и незаслужено у другом плану када се прослављају медаље.

ДОБРА БУДУЋНОСТ ЗА СРПСКИ РУКОМЕТ: Сва помоћ у развој младих

ФОТО: Н. Параушић

Зато је најава председника Србије Александра Вучића да ће држава са осам милиона евра помоћи клубовима у малим спортовима дочекана са одушевљењем.

Држава је и до сада била уз трофејне спортове, враћени су дугови одбојкашког и ватерполо савеза, помогнуто је њиховим клубовима који не наступају у евротакмичењима. Некако је у сенку, због вишегодишњих лоших резултата, доспео рукомет. Сада је речено да ће рукометни клубови добити 1,3 милиона евра.

- Нису сви клубови у истој ситуацији. Неки од локалне самоуправе добијају више, неки мање. Али, у суштини сви су у веома тешкој ситуацији. Најава председника Вучића нас је обрадовала, али више од новца нам значи брига и пажња државе. Клубови егзистирају и захваљујући ентузијазму појединаца. Некако су у најтежој ситуацији београдски клубови, јер не могу да се ослоне на помоћ града - истиче директор рукометаша Партизана и председник Скупштине АРКУС лиге Александар Благојевић.

Благојевић признаје да је Партизан годинама кубурио са финансијама...

- Ослањамо се на нашу школу, из које црпимо играче и тако некако опстајемо у врху српског рукомета. Помоћ ће омогућити да преживимо, да више улажемо у младе. И није битан само резултат, далеко је важније да се деца баве спортом - подвлачи Благојевић.

Због тешке ситуације ове године за еврокупове су се пријавили само Јагодина, Наис (даме) и Железничар (мушкарци). Међутим, Нишлије су одустале, јер је хала "Чаир" претворена у ковид-болницу.

ЗБИЉИЋ: УЛОЖИЋЕМО У ТАЛЕНТЕ

ФОТО: Н. Параушић

ДРАГОЉУБ Збиљић, председник одбојкаша Војводине, истиче да је помоћ и те како значајна:
- Средства најављена као помоћ клубовима су веома значајна као финансијска инјекција, али још значајније је сазнање да неко, ипак, брине о нама. Подршка председника Вучића и државе и у спортском и животном аспекту. Новац који добијемо наменићемо за додатну инфраструктуру, да и професионални и омладински погон имају још боље услове на тренингу и најсавременију опрему. Реч је о машини за пријем сервиса.

- Железничар има велику помоћ града Ниша. Али када сам постао председник УО, наследио сам и велика дуговања, која враћамо како клуб не би отишао у стечај. Сада послујемо домаћински... Свака помоћ је добро ошла, а ова би нам олакшала пословање. Ојачала би школу рукомета, више бисмо улагали у младе. Желим само да додам да спорт ствара здраве људе. Уосталом, у овој пандемији се видело да спортисти лакше подносе ковид 19 - наглашава Љубомир Павловић, председник Железничара.

Шабац је, као и Ниш, одувек био град рукомета. Још се памте златне 80-године прошлог века када је Металопластика два пута била првак Европе.

- Стање у клубу је стабилно - каже Славиша Стојиновић, директор Металопластике. - Али свакако би нам у великој мери значила помоћ државе како бисмо још побољшали услове у нашој екипи. Пре свега бисмо инвестирали у омладинску школу, која је и сада на високом нивоу, што показује и број репрезентативаца у млађим категоријама. Али такође, битно је и улагати у први тим, који је огледало целог клуба.

ЂУКИЋ: ЛИГА ШАМПИОНА ЈЕ ПРЕСКУПА

ФОТО: Н. Параушић

РК Војводина, како потврђује председник Милан Ђукић, тренутно има средства за играње у Аркус лиги и регионалној СЕХА лиги. Међутим, додатне трошкове праве PCR тестови, на које играчи иду пред сваки меч.

- За било какав излаз на евросцену, као седмоструком шампиону, потребно нам је 200.000-300.000 евра годишње, а ми то немамо. Покушали смо у ЛШ 2017, али то нас је коштало двогодишњег развлачења дугова. Зато, новац којем се надамо, оставићемо да, ако будемо шампиони, за ЛШ идуће године. Велика је част и задовољство то што нас клубове подржава председник Вучић. Надам се да ће уже руководство РСС, чим се укаже одговарајућа прилика, да се обрати председнику Вучићу и предочи му ситуацију - каже Ђукић, који је и председник УО АРКУС лиге.

Шапчанима је највећи проблем хала, јер су због проблема око власништва у "Зорки" играли само мечеве СЕХА лиге, док су домаћини углавном у фискултирној сали Шабачке гимназије. Волели би и да се преслика мађарски пример:

- Они улажу 15 милиона евра годишње у рукомет. Њихов савез има јасну шему како расподељује новац, и сада имају више тимова у врху европског рукомета.
У другом шабачком клубу, Медицинару, признају да их је корона финансијски пореметила и да су већ потрошили буџет...

- Молим бога да што пре нешто буде уплаћено, јер немамо одакле да нађемо новац. Данас нема простора ни за позајмице, када је и привреда у проблему због короне. Најављена помоћ нам је дала наду да ће клуб поново кренути да функционише... Ми смо спремни и да нам прецизно дефинишу у шта треба тачно да уложимо. Да ли за развој омладинске школе и нечег другог, не бежимо од тога јер се тиме бавимо. Доводимо најталентованију децу из целе Србије - истиче легендарна Сандра Колаковић.

Последњих година панчевачки Динамо је у врху српског рукомета. Стојан Радановић наглашава да су се ове године потрудили да прилагоде буџет актуелној ситуацији.

- Помоћ ћемо искористи за развој младих играча и школе рукомета. Динамо доста улаже у млађе селекције. Финансијско стање је свуда лоше, од рукомета не може да се живи у Србији. Млади овде стасавају да би са 23-24 године отишли у иностранство. Овај спорт зависи и од помоћи пријатеља, ентузијаста. Ми имамо срећу да нам помаже град Панчево - истиче Радановић.

Дубочица је прошле године била хит првенства, јер је пунила дворану у Лесковцу, нарочито када су гостовали Партизан и Црвена звезда.

- Ми смо се после 19 година вратили у Суперлигу. Растемо из дана у дан и мислим да смо у региону имали највише навијача после скопског Вардара. Само, без подршке града не бисмо опстали. Зато ће нам помоћ државе и те како много значити, да још више улажемо у младе, да будемо финансијски стабилнији, да створимо још боље услове за рад - наглашава спортски директор Дубочице Александар Маринковић.

Некада је Југовић из Каћа био један од наших најјачих клубова. Сада преживљава, а председник клуба Душан Мирковић истиче да као власници спортско- пословног објекта, скоро три милиона динара троше на струју, грејање...

- Горуће питање је замена осветљења, јер нас струја кошта 130.000 динара месечно и то морамо преполовити ЛЕД расветом. Такође, питање грејања и енергетске ефикасности је веома значајно. Помоћ ће нам добро доћи, само је питање на шта ћемо је утрошити. Град Нови Сад нас финансира са шест милиона, што је око 80 одсто буџета и с тим новцем успемо да измиримо све обавезе. Вратили смо дугове од пет милиона, а поседујемо некретнину на основу које можемо да зарадимо - каже Мирковић.

Рукометашице Јагодине су ове године убедљиво освојиле Куп Србије. Председник клуба Александар Миладиновић подвлачи да последњих 15 година град брине о свим клубовима, тако да они нису никоме дужни.

- Помоћ државе видим као сатисфакцију за наш труд, за све што смо уложили. Биће то и значајна инјекција за сваки клуб. Сматрам да би сваки председник клуба требало да поднесе извештај о утрошеном новцу. Знам да су многи клубови у веома тешкој ситауцији, а предложићу да се сви састанемо и договоримо како да утрошимо новац.

Запратите Новости спорт на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од споредних ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света спортова на леду, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа, а и појединаца.

23. 12. 2024. у 12:27

Коментари (0)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!