ШОК! Немања Мајдов ипак није кажњен "само зато што се крстио", "Новости" откривају како је све перфидно упаковано!

Новости онлине

19. 09. 2024. у 16:07

Репрезентативац Србије у џудоу Немања Мајдов објавио је нешто невероватно: после Олимпијских игара у Паризу, на којима је учествовао у категорији такмичара до 90 килограма тежине, суспендован је из спорта - јер се крстио пред излазак на борилиште у престоници Француске. "Новости" вам доносе - како је Међународна џудо федерација на врло лукав начин извела кажњавање нашег борца.

ШОК! Немања Мајдов ипак није кажњен само зато што се крстио, Новости откривају како је све перфидно упаковано!

Screenshot / Instagram / Nemanja Majdov

Подсетимо, Мајдов је у осмини финала на париским Играма, званично посматрано "поражен од Грка Теодороса Целидиса резултатом 10:0". И то јер се ривал само бранио, а судије трипут прогласиле да је Србин прекршио правила.

Расплакао се вишеструки првак Европе и света, био у неверици, а потом је осуо дрвље и камење "по сатанистичим смећарима", како је назвао судије.

Тачно месец и по дана од тог догађаја, шокирао је јавност објавом да је суспендован на пет месеци од стране поменуте светске федерације (ИЈФ) због кршења њихових религиозних кодекса, те да му је забрањен наступ на свим турнирима, камповима и припремама.

Он је додао да, истина, "у одбрамбеном писму дисциплинског поступка није хтео да се извиним због крштења", те да "то неће никада урадити, иако није ни знао колика казна може бити".

А док је Мајдов поручивао на друштвеним мрежама "Господ ми је дао све, како за мене приватно тако и за моју каријеру, и он је за мене број 1 и поносим се тиме. И то се неће променити ни под којим условом. Слава Му и хвала на свему" - ИЈФ је чувао од светске јавности читав поступак, па да се српски ас није огласио, не би се ни знало како је и зашто суспендован.

Данас вам, међутим, "Новости" откривају

Како је перфидно кажњен Немања Мајдов

Поступак је, наиме, поведен јер су оптужбе гласиле да је српски џудиста направио следеће прекршаје:

1) недвосмислено се крстио када је улази на борилиште, чиме је прекршио Етички кодекс Међународне џудо федерације, верзија од 27. фебруара 2023, члан 3
2) одбио да се поклони ривалу на крају борбе, чиме је прекршио исти члан и
3) на самом борилишту скинуо џудоги (такмичарска одећа у којој се џудо одвија), што је противно правилима такмичења, члан 8, став 6.

Након што је Немања Мајдов изнео своју одбрану, а то његово емотивно, али пре свега искрено и, са становишта џудоа, стручно писмо су вам "Новости" већ објавиле, дисциплинска комисија, којој је председавао Давид Папо, а учествовали и Шу-Таи Ченг и Хелдер Лоуренцо, донела је следеће решење:

"Оптужени је признао своје понашање. Имајући у виду то признање окривљеног, Комисија је разматрала специфичне околности случаја да би применила санкцију сразмерну тежини почињеног прекршаја.

Комисија је узела у обзир пружене доказе, односно видео-доказе, на којима се видело понашање окривљеног, за ког је јасно утврђено да се окривљени прекрстио, да није могао да контролише своје емоције, одбио је да се поклони противнику и скинуо је свој појас док је био још на самом борилишту.

Видео-доказ показује да се окривљени јасно противио додели шидоа (казна током борбе), а онда још једном, по проглашењу победника од стране судије.

Оптужени је напустио татами показујући гестове незадовољства.

Оптужени је такође објаснио да знак крста није имао за циљ да вређа или провоцира, већ да је то учинио због себе самог, јер му је то давало снагу и самопоуздање. Комисија сматра да је знак крста био релативно дискретан, да није имао за циљ да вређа, а изведен је у тзв. 'микс зони', близу уласка у поље намењено борби.

Комисија сматра да је међу главним карактеристикама џудоа које га разликују од других спортова његово инсистирање на поштовању, али и на правилном и самоконтролисаном понашању на татамију. Овај концепт је фундаментални елемент онога што је познато као 'дух џудоа'.

Други важан фактор у одлуци Комисије је претходно понашање окривљеног због чега су му 2018. и 2022. године изречене опомене и писмена упозорења.

Казна

Комисија налази да понашање окривљеног није било праћено агресијом или другим непримереним понашањем, али се ипак све догодило пред великом публиком, на олимпијском џудо догађају, чиме се квари имиџ џудоа.

Комисија одлучује да против окривљеног примени казну од сто и четрдесет (140) дана суспензије од свих џудо активности и на континенталном и на светском нивоу. Таква суспензија се односи и на сва његова чланска права у џудоу, укључујући и обављања функције у вези са спортом или административне активности у њему.

Сматра се да период суспензије почиње 31. августа 2024. године."

Проблем са овом и оваквом казном, тј. поступком

И, све ово горе наведено од стране Дисциплинске комисије ИЈФ-а деловало би фино, чак и са разумевањем написано ("није он желео да вређа или провоцира тиме што се крстио" (али ћемо га ипак казнити)), да није једне важне ствари.

Изнад било ког интерног акта, као што је Етички кодекс неког спортског удружења, налази се међународно право.

А у оквиру њега је Општа декларација о правима човека, усвојена од стране Генералне скупштине Уједињених нација 10. децембра 1948. године у палати Шајо у Паризу.

У њој се, поред осталог, у члану 18 јасно наводи:

"Cвaкo имa прaвo нa слoбoду мисли, савeсти и вeрe; oвo прaвo укључуje слoбoду прoмeнe вeрe или убeђeњa и слoбoду дa чoвeк, билo сaм или у зajeдници с другимa, jaвнo или привaтнo, упражњава своју веру или убeђeњe путeм нaстaвe, вршeњa култa и oбaвљaњa oбрeдa".

Декларације, саме по себи, више су подсетници потписницима чега би било лепо да се држе, али ова, Општа декларација о правима човека, више је од тога.

Наиме, 1968. године, Међународна конференција Уједињених нација о људским правима је изнела становиште да поменута декларација "представља обавезу за чланове међународне заједнице" према свим особама и баш због тога, као обавеза - њој не може да се "противи" неки правно "нижи" акт као што је кодекс спортског удружења. Односно, може да проба, али би на било ком међународном суду потом било установљено да су такве одредбе ("забрањено ти је да се крстиш") супротне поменутом највишем међународном акту о људским правима.

И, када ствари већ тако стоје, онда је (од стране ИЈФ-а који је, очигледно, био решио да казни српског борца) било потребно додати дисциплинском поступку још неке параметре који би употпунили слику о "спортисти коме није место у спорту" (бар на неко време). Зато су испод главне оптужнице, да се, ето, крстио - додате и оне да је скинуо појас, као и да се није поклонио супарнику. А колико су то секундарне ствари види се и у самој изреци пресуде, у којој се наводи да "понашање окривљеног није било праћено агресијом или другим непримереним понашањем". На крају су једна људска реакција, неверица због понашања судије, али пре свега чињеница да се Мајдов прекрстио - биле довољне да  он буде избачен из спорта који је и прославио у овом делу планете. Спорта у коме је постао првак Европе и шампион света.

А ако се спорту одузме његова људска нота - емоција, ако се спорту забрани и духовност...

Шта онда, заправо, од спорта остаје?

---

Ако вас спорт занима, све оно најважније и најзанимљивије о њему - пратите на спортским страницама портала "Новости".

На сасвим сте добром месту.

БОНУС ВИДЕО: Спортски скандал који је ушао у историју

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од "споредних" ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света тимских спортова, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа.

21. 11. 2024. у 12:58

Коментари (3)

ИТАЛИЈА У НЕВЕРИЦИ: Јаник Синер доживео нови шок!