ИГРЕ МОЖДА ДОНОСЕ И 11,1 МИЛИЈАРДУ ЕВРА: Домаћини предстојеће Олимпијаде сабрали трошкове и зараду
Париски регион се нада да ће од предстојећих олимпијских (26. јул – 11. август) и параолимпијских (28. август – 8. септембар) игара да заради између 6,7 и 11,1 милијарду евра.
Ова зарада би требало да буде остварена у дугом периоду од 2018. до 2034. године. У обзир су узете процене прихода везане за организацију Игара, изградњу објеката, реновирање инфраструктуре и туризам.
Прорачун је извршио Центар за право и економију у спорту, на основу студије коју су затражили Међународни олимпијски комитет и Организациони комитет париских Игара.
Процена је извршена само за Париз и околину, а не и за целу Француску, уз објашњење да се далеко највећи број такмичарских објеката налази управо у Граду светлости, иако ће се неке дисциплине одржати и у другим градовима, као што су, на пример, Лил или Марсељ, па чак и у далеким прекоморским територијама на другој страни Земљине кугле.
Извођењу рачуна приступило се по принципу процене увећаних прихода у односу на уобичајено стање какво би било да Игре нису организоване. Ишло се, дакле, даље од обичног израчунавања рентабилности организације ОИ.
Првобитне процене о заради, извршене још 2016. године, увећане су од неколико стотина евра, до преко милијарде. Тада је, наиме, било планирано да ће се зарадити од 5,3 до 10,7 милијарди евра.
Али, то је, у суштини, само игра бројева, јер ако би се избацио проценат инфлације, актуелни прорачун кретао би се између 5,7 и 9,5 милијарди, што је у суштини слично почетним проценама.
Истовремено, трошковник за целокупну организацију олимпијских и параолимпијских игара попео се на 9 милијарди, с тим да још нису фактурисани сви издаци, па се процењује да ће се бројка заокружити на десет милијарди. Од тога, од три до пет милијарди јавног новца. Ни ту се не зна тачна свота, јер издаци редовно расту. Тако је, на пример, недавно рачун увећан за око 500 милиона због обећане награде полицајцима паушално од по 1.900 евра зато што ће ванредно дежурати током ове манифестације. Преговори с ђубретарима, возачима метроа, службеницима из јавне администрације и железничарима још трају. Остали део трошкова покривају приватна улагања у конзорцијуме.
Када су се рачунали трошкови у обзир је узето то што је највећи број борилишта већ био изграђен, док су издаци у огромном делу, за разлику од прихода, везани за период од 2018. до 2024. године. Другим речима, до сада се улагало, а од сада би требало да се "скида кајмак".
Неки трошкови у инфраструктуру који нису најдиректније везани за Игре, нису ни узети у обзир, као што је, на пример, проширење мреже метроа на широко предграђе, што, уосталом, осим једне линије, и неће бити завршено за Олимпијаду, иако је тако првобитно било предвиђено.
Када је реч о заради, најнижи сценарио предвиђа бенефит од 6,707 милијарди, од чега везано за организацију 3,2 милијарде, изградњу 2,1 милијарду и туризам 1,4 милијарде.
Средња варијанта подразумева цифру од 8,99 милијарди, и то 3,8 милијарди од организације, 2,5 милијарди од изградње објеката и 2,7 милијарди од туризма.
Коначно, крајња верзија с највишим параметрима наговештава 11,145 милијарди, што обухвата 4,6 милијарди директно од организације, 3 милијарде од градње и чак 3,6 милијарди од туристичког сектора.
Аутори процене истичу да су се одлучили за горњу и доњу границу, а не за јединствену бројку, имајући у виду тренутне непредвидиве економске токове у свету, али и неизвесност око интересовања публике.
Много тога, на пример, зависи од броја продатих улазница. Да би прорачун био близак реалности, потребно је да буде продато најмање 77 одсто улазница за Олимпијаду и 62 одсто за Параолимпијске игре, од укупног броја који се креће између 12,4 и 14 милиона понуђених карата.
Индиректно, држава би од свега, такође, требало да заради и од увећаних пореских прихода и доприноса, који се процењују на око 5,3 милијарде.
Наду од Игара гаје и трговци и домаћи произвођачи. Од 2,7 милијарди евра датих за набавку, око 90 одсто покривају домаћи добављачи, односно 2.075 од укупно 2.400 фирми.
Предност је, дакле, дата француској роби, па се и ту очекује позамашно убирање прихода, по различитим секторима и браншама, за мала и средња предузећа. Туристи ће, сигурно, куповати кроасане и багете, парфеме, вино и сиреве, ићи у кабаре и крстарити Сеном, а тиме и ојачати привредни сектор.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
ДОМИНАЦИЈА НИКОЛЕ ЈОКИЋА СЕ НАСТАВЉА: "Џокера" не може нико да заустави!
НАЈБОЉИ кошаркаш данашњице доминацију НБА лигом наставља у Луизијани где ће његове Денвер нагетсе угостити Њу Орлеанс пеликанси (1.00).
22. 12. 2024. у 13:10
АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: "Нестају" им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!
Косово је Србија, а код Албанаца који јужну српску покрајину сматрају некаквом лажном државом - ових дана је све лошија ситуација када се ради о томе како људи доживљавају живот на том простору.
22. 12. 2024. у 15:36
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)