ДОСАД НЕВИЂЕНО: Ево куда ће све ићи бакља за Олимпијске игре Париз 2024

​Олимпијски пламен оживљен је у древној Олимпији и кренуо је на пут, кроз Грчку, ка Марсељу одакле ће се проносити Француском, до Париза, где ће 26. јула бити отворена 33. Олимпијада модерног доба до које је, од данас (уторак), остао још 101 дан.

ДОСАД НЕВИЂЕНО: Ево куда ће све ићи бакља за Олимпијске игре Париз 2024

FOTO: Tanjug/AP

Облачно време онемогућило је паљење сунчевом светлошћу преко стаклених плочица, па је примењен план "Б", тако што је дан раније с генералне пробе у лампи сачувана ватра која је затим пренета на бакљу.

Прва је пламен пред остацима храма богиње Хере преузела грчка глумица Мари Мина која га је затим предала грчком олимпијском шампиону у веслању из Токија 2021. године Стефаносу Дускосу. Он је бакљу, затим, пред спомеником подигнутом у част оснивачу модерног олимпизма Пјеру де Кубертену, после двеста метара, предао првом француском носиоцу, пливачици Лор Маноду која је своје прво олимпијско злато освојила баш у Грчкој, у Атини 2004. године пливајући 400 метара слободно.

Церемонији су присуствовали председник МОК Томас Бах, председница Грчке Катерина Сакеларопулу, француска министарка спорта Амели Удеа Кастера, градоначелница Париза Ан Идалго, председник Организационог комитета Тони Естанге…

Пламен ће, затим, широм Грчке, трасом дугом пет хиљада километара, преко седам острва, пронети око 600 носилаца, уз обилазак атинског Акропоља. Бакља ће 26. априла стићи у Луку у Пиреју одакле ће једрењаком "Белем" отпловити ка Марсељу где ће је 8. маја сачекати 150.000 људи, док ће се за безбедност у том тренутку у највећој француској медитеранској луци бринути пет хиљада чувара реда.

Олимпијски пламен ће у Француској носити десет хиљада људи, познати спортисти али и други заслужни грађани. Бакљу је израдио француски дизајнер Матје Леанер, висока је 70 центиметара и тешка је 1,5 килограма. Ватра ће обићи 450 места у Француској и пет прекоморских територија, велике градове, али и пећину Ласко, ракетодром Куру у Гвајани, дворац у Версају, вијадукт Мијо, а успињаће се чак и степеницама Фестивала у Кану, да би се истакао културни, историјски и грађевински понос Француске.

Носиоце пламена и бакљу чуваће стотинак специјалаца француских елитних јединица.

ДВАПУТ У ПАРИЗУ

Пламен ће, поводом овогодишњих Игара, први пут стићи Париз 14. и 15. јула где ће обићи Пантеон, Лувр, Јелисејска поља, Националну скупштину и друге знаменитости, пре него што поново дође у престоницу, за свечано отварање 26. јула.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈБОЉИ ПРОТИВ НАЈБОЉИХ: Јокић доказује зашто је МВП против тима са водећим скором у НБА лиги

НАЈБОЉИ ПРОТИВ НАЈБОЉИХ: Јокић доказује зашто је МВП против тима са водећим скором у НБА лиги

НОВУ доминантну партију Николе Јокића предвиђамо у вечерашњем мечу Денвера и Кливленда, који се састају у "Бол арени" четири сата и 30 минута после поноћи.

27. 12. 2024. у 11:45

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године