НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО У "НАЈБРЖЕМ ЦИРКУСУ": Којим спортовима и такмичењима широм планете су највеће награде за освајање првог места
ФОРМУЛА 1, победник Светске серије у бејзболу, освајач Светског првенства у фудбалу, подизање пехара у Лиги шампиона, најуспешнији на клупском планетарном надетамању... Не, ово нису насумично изабрани спортови и такмичења, већ пет који нуде највеће финансијске награде за прву позицију.
Са констатним повећањем и све издашнијим упливом новца у индустрију спортова, богат ћуп из године у годину почео је добрано да се пуни, а негде се тренутно и прелива. Процене из 2023. биле су такве да је читав светски спорт вредео баснословних 522 милијарде евра.
Зато, иако глобално није најпопуларнији спорт, Формула 1 има примат у овој "новчаној" категорији. Најбржи циркус на свету крупним корацима покушава да се пробије на челну позицију глобалног тржишта, а аутомобилска федерација је најиздашнија када је у питању и новчана награда. Прошлогодишњи шампион Ф1, тим Ред Була, инкасирао је невероватних 130 милиона евра за победу, што је уједно и најбогатији чек када су у питању тимска такмичења. Будући да екипе имају огромне фабрике људи и велику машинерију, финансијска компензација чини се можда и мањом него што би требало. Међутим, у ову категорију не спадају возачи. Троструки узастопни шампион Макс Ферштапен не добија ништа са стране због подизања трофеја, само онолико колико му је загарантовано одређеним бонусом у већ постојећем уговору.
Сличним примером воде се и у већини америчких спортова. Такмичења попут НБА (кошарка) и НФЛ (амерички фудбал), дају екипама минимална средства за освајање пехара. Углавном се она своде на седмоцифрене цифре и то у зависности од учинка. Очигледно да власницима франшиза, које су по правилу највредније на свету, на свакој годишњој Форбсовој листи није битан тај сегмент. Довољну сатисфакцију имају у томе што се зову светски шампиони. Стога, једино бејзбол нуди победнику издашнија новчана средства. У најстаријем америчком спорту, прошлогодишњи освајачи Светске серије, Тексас ренџери, инкасирали су за титулу око 50 милиона евра, што је за 80 милиона мање од Ф1.
Светско првенство у фудбалу победнику "поклања" нешто мању своту новчаница, али нигде у свету спорта за мање утакмица или наступа не може да се освоји више пара. Аргентина, односно њихов Савез, постао је богатији за 40 милиона евра, а Лионел Меси и другови одиграли су само седам мечева на Мундијалу 2022. у Катару. Броје мечева на путу до трона ће се променити кроз четири године на планетарном шампионату у САД, Канади и Мексику, финалисти ће играти осам сусрета, а сходно томе очекује се и да фонд буде додатно оплемењен.
Да је готово свако такмичење "најважније споредне ствари на свету" исплативо, довољно говори податак да су у врху листе Лига шампиона, Лига Европе и ФИФА клупско првенство света. Манчестер сити је лане само за победу над Интером у Истанбулу у финалу ЛШ инкасирао 20 милиона, а само пет мање крајем 2023, победом у Саудијској Арабији над Флуминенсеом, СП за клубове.
Чак и друга УЕФА надметања, Лига Европе, Лига конференција и Суперкуп Европе, дају екипама "мотив" да гризу за пехаре. Стимуланс за трофеј у ЛЕ вреди 8,5 милиона евра. Пола милиона мање (осам) слије се у касу најбољег тима на Европском првенству, на коме ће ове године у Немачкој учествовати и Србија. По пет милиона евра добија победник трећег по рангу клупског надметања, али и освајач УЕФА Суперкупа. Занимљиво, најквалитетније клупско такмичење у Азији не заостаје много. Хилал Александра Митровића и Сергеја Милинковић-Савића бори се за четири милиона еврфа, колико добија најбољи клуб у Лиги шампиона на том континенту. У поређењу с тим, врло скромно делује податак да се екипе из Мексика и америчке МЛС лиге у Конкакаф Лиги шампиона надмећу за круну која вреди тек пола милиона евра.
Сличан парадокс је и у кошарци, поготово европској. Док су буџети тимова по 30, 40 милиона евра, Евролига, као најбоље такмичење, за силна улагања нуди награду победники у износу од само 2,5 милиона евра! Диспорпорција је огромна, довољно је да се узме за пример то да су годишњи уговори најбољих играча попут Ларкина, Џејмса... вреднији него што се добија за пехар. Исту своту 2,5 милиона евра, инкасирао је и светски првак у кошарци 2019, док на прошлогодишњем шампионату није било рангирања, већ је сваки тим као основицу за учешће добио тек 50.000 евра, док је пласман међу 16 најбољих вредео дупло више.
Са игром под обручима се и подвлачи црте великих новчаних премија. Чек са седам цифара дели се у одбојкашкој Лиги нација, и то подједнака свота у мушкој и женској конкуренцији. Исту суму добија и победник Лиге шампиона у рукомету, а додатних 400.000 евра инкасирао је немачки Магдебург, као освајач рукометног клупског СП.
Да ЛЕН мора озбиљније да поради на маркетингу и спонзорствима говори рачуница популарног сајта "Тотал ватерпола" упоређивањем воденог спорта и рукомета, која је брутална. Док тимови у дворанском такмичењу добијају одређени новац за сваки меч, екипе у базену то немају. Победник ЛШ у ватерполу добија тек 52.000 евра, што значи да и најгори тим у рукометној ЛШ не мора да постигне ниједан гол, а биће богатији за око 170.000 евра само због учешћа у такмичењу.
Победнику Лиге шампиона у ватерполу само 52.000 евра, у рукомету само учешће 170.00
Уз рекет и штап до брда новца
Уз рекет и штап до брда новца НАЈБОГАТИЈИ индивидуални спортови су голф и тенис. Победници појединих престижних турнира у оба спорта могу да зараде око пет милиона евра. Новак Ђоковић је толико инкасирао тријумфом на Ју-Ес опену прошле јесени. Примера ради, наша најуспешнија атлетичарка Ивана Шпановић за освајање пехара у Дијамантској лиги награђена је са тек 30.000 евра.
Турнир Плејерс чампионшип је један од највреднијих у голфу, а прво место доноси 4,5 милиона евра.
Тријумф у кошаркашкој Евролиги 2,5 милиона евра, што је мање од годишњих уговора појединих асова
Паре на рате бољем са "Вемблија"
НАЈСКУПЉА утакмица на свету, како је медији и навијачи популарно зову, финале плеј-офа у Чемпионшипу, не доноси новац одмах. На легендарном "Вемблију", два енглеска фудбалска тима се боре за место у Премијер лиги, што према проценама доноси око 200 милиона евра. Али, новац победнику не стиже одмах, већ је све укалкулисано са тим колико ће клуб инкасирати за ТВ права у елити, али и позиције у првенству, што одређује коначну зараду.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
"ПАРНИ ВАЉАК" НЕ СМЕ ДА СЕ ОПУСТИ: Црно-бели су "преживели" Албу
КОШАРКАШИ Партизана ће у 16. колу Евролиге угостити Асвел.
17. 12. 2024. у 08:45
И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме
Јанис Тима, чувени кошаркашки репрезентативац Летоније, пронађен је мртав у једном хостелу у Москви, а Русија и Летонија, поред саме узнемирујуће вести да је он скончао - недуго затим су могли да погледају и видео-снимак како је у болници завршила и његова досадашња жена, чувена певачица Ана Седокова.
17. 12. 2024. у 15:55
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)