"ВРАТИЛИ СМО ПОВЕРЕЊЕ ЕЛИТНИХ ТАКМИЧАРА": Београдски маратон опет у календару Светске атлетике

Марко Паунић
Марко Паунић

13. 12. 2023. у 11:49

Први пут у својој скоро четири деценије дугој традицији, Београдски маратон је у 2023. години организовао пет тркачких догађаја.

ВРАТИЛИ СМО ПОВЕРЕЊЕ ЕЛИТНИХ ТАКМИЧАРА: Београдски маратон опет у календару Светске атлетике

Фото: Београдски маратон

Осим централне манифестације, 36. Београдског маратона, одржан је Дечји маратон, Београдска брза десетка, Женска трка као и 4. Београдски полумаратон. Најмасовнији спортски догађај у Србији је прошлог априла са 10.500 тркача оборио рекорд по броју учесника, поново је враћен у календар Светске атлетике, а уз све то стекао је и статус манифестације од посебног значаја за Републику Србију и Град Београд.

„Фокус смо ставили на тркача и однос према њему и шта он треба да добије и доживи на стази када су у питању трке у организацији Београдског маратона. Посебно ми је драго да смо успели да допремо до нових људи. Устаљено је мишљење да су тркачи углавном старији преко 35 година, међутим појавили су се млади. Успели смо да их привучемо кроз трке на 10 хиљада метара и Женску трку на Ади Циганлији и због тога смо јако срећни и у будућности очекујемо још већи одзив младих“, рекао је директор Београдског маратона Дарко Хабуш сумирајући утиске о тркачкој сезони у Србији која је била веома успешна и додао:

„Вратили смо поверење елитних такмичара у Београдски маратон. Респектабилни тркачи су били у Београду и бележили су веома добра времена. Такође, уз помоћ Црвеног крста направљен је велики искорак са постављањем болница на самој стази. Волонтери Црвеног крста су на електричним тротинетима патролирали дуж целе стазе, радили тријажу, пружали помоћ на лицу места свима којима је била потребна и тако смо растеретили здравствени систем града који је функционисао без потешкоћа. Око две хиљаде људи ангажовано је у самој организацији највеће спортске манифестације на дан трке, а према статистици МУП-а овог априла подршку тркачима поред и око стазе дало је чак 75 хиљада људи“, истакао је Хабуш и нагласио да је то била последица организовања својеврсне забаве дуж целе стазе, што је обухватало чак 25 музичких станица, много едукативних радионица за децу као и дечју представу на Новом Београду.

Фото: Београдски маратон

 

Хабуш је посебно апострофирао да је велики плус из 2023. године однос који је изграђен са институцијама, односно Градом Београдом, свим градским секретаријатима и комуналним предузећима која су у функцији Београдског маратона и пружају велику помоћ у целокупној организацији:

„Војска, полиција, ургентна медицина и Црвени крст су четири институције без којих овај догађај не би могао да овако изгледа и поносни смо на сарадњу коју смо успоставили. Такође, у овој години потписали смо и меморандум о сарадњи и разумевању са Министарством спорта и Министарством туризма, и тако постали догађај од највишег националног интереса, јер ово је манифестација која у значајној мери доприноси развоју туризма нашег главног града“, истакао је Хабуш и све то представио кроз бројке информацијама из истраживања које је урадио професор Душан Боровчанин за период од 2014. до 2021. године:

„Урађена је процена утицаја на туристичку индустрију кроз студију случаја Београдског маратона. Резултати показују да је у том периоду било 13 хиљада страних такмичара, што је кроз диеректан приход београдским хотелима имало ефекат у износу од шест милиона и 750 хиљада евра. Укупан економски ефекат је износио девет милона евра. Директан приход од пореза био је 1,5 милиона евра, а хотелски објекти у тих шест дана имали су испуњеност капацуитета од 72 одсто“.

Београдски маратон је у овој години покренуо и два веома знчајна пројекта. Београдски тркачки клуб и и хуманитарну Фондацију „Хероји Београдског маратона“.

„Свим заинтересованима Београдски тркачки клуб обезбеђује три тренинга недељно, са тренерима који су врхунски атлетичари и стручно помаже у припремама за трке.  Са друге стране, кроз оснивање Фондације стекли смо правни основ да помогнемо онима којима је помоћ потребна. Ту пре свега мислим на инклузију особа са инвалидитетом, који су редовни учесници свих наших трка. Две акције смо већ спровели. Обезбедили смо справе за вежбање за особе са инвалидитетом на Олимпу, а током 4. Београдског полумаратона, у Породичној трци сва донирана средства која су сакупљена усмерена су за помоћ Удружењу Дечје срце“.   

Хабуш је најавио и бројне новитете за следећу годину:

„Поред ових пет трка, планирано је да организујемо и Аеродромску трку на пет километара, која ће бити својеврсни спектакл, јер ће се трчати на писти аеродрома Никола Тесла. Такође, циљ нам је да поново оборимо рекорд по броју учесника на Маратону, а очекујемо 12 хиљада тркача што ће уједно бити и лимит. Планирано је и да делимично изменимо стазу како бисмо у трасу маратонске и полумаратонске трке укључили неке од нових симбола нашег главног града. Планиран је долазак директора Чикашког и Атинског маратона који ће заједно са представницима Европске и Светске атлетике држати предавање на Спортском форуму који је уз Спортски еxпо такође још један у низу догађаја којима смо употпунили и на неки начин заокружили причу око Београдског маратона“, рекао је Хабуш и на крају поручио:

„Од великог значаја је што смо својим деловањем подстакли нове партнере из приватног сектора да нам се придруже и који су нам постали спонзори. То је нови ветар у леђа, преко потребна подршка уз коју сада можемо на квалитетан начин планирамо и организујемо трке и да имамо континуитет у планирању како би зарцтани циљеви могли да буду реализовани“, закључио је Хабуш.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)