ОПРОШТАЈНА ТРКА НАЈЛЕПША У ЖИВОТУ: Легендарни пливач Чаба Силађи ставио тачку на дугу и богату каријеру и не скрива емоције
ЧАБА Силађи није ни слутио да ће прошле суботе на базену СЦ "25. мај - Милан Гале Мушкатировић" доживети опроштај из снова. Један од наших најбољих пливача свих времена званично је ставио тачку на богату каријеру. Акутелни рекордер Србије, али и Мађарске, јер има двојно држављанство, на 50 и 100 м прсно, и неколико дана после спектакла је под јаким утиском.
- Било је врло емотивно. Организатори су стварно допринели да догађај остави прави утисак не само на мене, него на све који су били на базену. Били су моји мајка, отац, супруга, колеге из репрезентације, други пливачи, њихови родитељи. Сви су допринели да то буде лепо за гледање и веома емотивно. Свима се захваљујем што су дошли, организаторима што су ми приредили дан за памћење. Када су ме позвали, рекли су ми да ће то бити ревијална трка, мислио сам да ће бити без додатних ефеката, бомбастичних најава и обраћања. Зато је све било веома упечатљиво - прича за "Новости" Силађи.
Чаба признаје да се, и поред еуфорије коју је доживео на опроштају, уз помоћ водитеља подсетио на своје почетке...
- Наравно је да су сећања навирала, да сам се сетио самог почетка, па сам се обратио не само мојим родитељима, јер сматрам да су они можда најбитнији фактор код младих пливача. Зато што без њихове подршке ни ја нисам могао да постанем ово што јесам, нити ће будуће генерације то успети. Присећао сам се својих првих такмичења, свих неких мука, што мојих личних, што наших породичних кроз које смо пролазили. Та сећања буде најдубље емоције које се мешају са тим осећајем среће, радости, које сам доживео на базену.
Силађију је у овом тренутку било тешко да се определи за трку која му је донела највише радости.
- Не постоји таква трка. Пошто је сада све свеже, опроштајна трка је најлепша коју сам отпливао. У суштини, трка није само од старта до уласка у циљ, већ њу чине и околности под којима се плива. Оно што претходи трци је од неколико минута до неколико година, ако причамо о олимпијском циклусу. Трка није само неколико секунди, него тежина једне трке много зависи од тога на ком се такмичењу одржава - објашњава Силађи.
Чаба наглашава да се није посебно спремао за опроштајну трку.
- Имао сам паузу од три месеца, нисам одлазио на базен, што због боравка у иностранству, што због мог посла. Када су ме из Савеза позвали отишао сам недељу дана пре трке на базен како бих проверио своје физичко стање да се не бих повредио. Иако сам активан ван базена, тренутно ме вода не привлачи. Вероватно ће преко лета то да се промени, јер ми прија амбијент отвореног базена. А сада, зими, пливање под балоном је нешто што ме не привлачи. Само овај пост неће трајати још дуго - истиче Силађи.
У ревијалној трци на 50 м нису били прсаши, већ колеге из репрезентације, Андреј Барна, Велимир Стјепановић, Урош Николић, наследник Урош Живановић, Кристијан Лакатош, Ања Цревар. Сви су пливали своје стилове.
- Било је доста симболике. После старта сви су се престорјавали у стазе ближе мени, тако да само на крају сви били у једној стази у колони. Томе се нисам надао, јер је договор био да лагано препливамо 50 метара. А природно је да Барна и Николић не пливају прсно, јер би то било ризично за њих - прича Силађи.
Легендарни пливач истиче да увек жели да помогне, али и да не зна да ли ће на други начин остати у пливању.
- Тренутно су то теме о којима је незахвално говорити. Имам жељу да помогнем, али не мислим на било какву функцију у мом спорту. Коме год буде потребан било какав савет, моје мишљење, могу да ме позову и питају. Јер, мој број телефона је свима доступан. За више немам времена, јер сам ангожован у својој струци. О тренерском послу никад нисам размишљао, али живот је толико непредвидив да може да се деси да за годину дана постанем тренер, да имам своју школу пливања, да будем нешто у Савезу. То су ствари на које не могу да утичем, нити желим, али жеља да помогнем постоји - прича Силађи.
Подсећа Чаба да Савез не мора да прати како се ради у свету, већ може да се угледа и на друге спортске организације у Србије, који чувају своје бивше спортисте и дају им одређене функције.
- То чини и Пливачки савез. Међутим, немају много избора, јер су дозволили да оду сви наши пливачи, од Ленђера, Сиљевског, Шорака, који је отишао пре месец дана. О искуснијим тренерима нећу да говорим, они су годинама у иностранству. Ја јесам остао овде, можда сам доступнији. Али, имам круг људи с којима бих сарађивао, који нажалост нису овде - каже Силађи.
Силађи је тренутно на другој години докторских студија на Пољопривредном факултету у Земуну.
- Наука је сада примарни циљ, стицање искуства у струци, писање научних радова, рад на свом докторату и учење на послу. То је сада најважније - завршава Силађи.
СТОТИНКЕ ДО МЕДАЉА
НАШ рекордер на 50, 100 и 200 м прсно освајао је бројне медаље на јуниорским ЕП и СП, Медитеранским играма, универзијадама. Има сениорску бронзу на ЕП 2009. у малим базенима. Али, не и у олимпијском. А осим на ЕП и СП био је и на четири ОИ.
- Две, три стотинке делиле су ме од медаља на 50 м прсно на европским првенствима 2014. и 2018. године.
ЖИВАНОВИЋ ПРАВИ НАСЛЕДНИК
УРОШ Живановић је прави наследник Чабе Силађи. То је доказао прошле године када је постао и светски првак.
- То је наша нова нада. Зато сам хтео да плива у мојој опроштајној трци, да му то буде само један подстрек више. Он ме по конституцији највише подсећа на Ленђера, јер је изузетно снажан, доминантан у свим узрасту. Желим му да буде успешнији од мене и Ленђера - каже Силађи.
ДА ОВО ПОСТАНЕ ТРАДИЦИЈА
ЛЕГЕНДАРНИ пливач жели да опроштајне трке постану традиције. Сећа се да су пре њега исто доживели Мина Најдановски и Влада Марковић.
- Надам се да ће то постати традиција. Пре свега Ленђер је заслужио, баш као и ја. Али, његов одлазак у Дубаи је то мало пореметио. Ово је и апел да овакве трке постану традиционалне. Велимир Стјепановић ће бити следећи који ће да оде у пензију. И надам се да ће да буде још лепше, сада је постављена фина лествица. Надам се и да ћу ја да учествујем у тим тркама - прича уз осмех Силађи.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
НИКОЛА ЈОКИЋ ПОНОВО ДРЖИ ЧАС: Србин је Дончићу и дружини показао ко је газда!
КОШАРКШИ Денвера ће у ноћи између петка и суботе угостити Далас.
22. 11. 2024. у 08:50
РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!
РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од "споредних" ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света тимских спортова, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа.
21. 11. 2024. у 12:58
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)