ПРОМАШИЛИ ПУТИНА, ОЈАЧАЛИ ПАТРИОТИЗАМ: Спортске санкције Запада нису трагично схваћене у Русији

Бранко Влаховић

10. 03. 2022. у 22:17

Од сталног дописника из Москве

ПРОМАШИЛИ ПУТИНА, ОЈАЧАЛИ ПАТРИОТИЗАМ: Спортске санкције Запада нису трагично схваћене у Русији

ФОТО: АП/ЕПА

Санкције међународних спортских федерација руским спортистима неоспорно су загорчале живот и поквариле планове многим девојкама и младићима, али у Русији се то не доживљава као трагедија и већ сада се размишља о алтернативним такмичењима са земљама које се нису прикључиле политичким санцијама Запада.

Председница Руске Федерације уметничке гимнастике Ирина Винер, која је васпитала десетине шампиона, осудила је оне који нису дозволили руским параолимпијцима да наступе у Пекингу.

Ирина Винер је рекла да треба видети да руски спортисти наступају на такмичењима у Азији, јер многе тамошње земље имају пријатељске односе са Москвом. Већ има идеја да се покуша договор са Кинезима, Индусима и свим азијским земљама које нису увеле санкције Русији да се организују посебна такмичења.

Русија има спортску и другу инфраструктуру и може да буде добар домаћин у било којем спорту. Не треба заборавити да Путин има велики ауторитет у Јужној Америци, па и у многим земљама у Африци и на Блиском истоку.

То што је Међународна федерација џудоа уклонила председника Русије Владимира Путина са свих функција у том спорту заиста је комично. Нити се Путин њима нудио, нити од тога има неке користи. Све је било обрнуто - џудаши су хтели да искористе његову велику популарност да би омасовили свој спорт, па је Путин био изабран за почасног председника...

Забрањујући руским спортистима да се такмиче, руководства федерација су вероватно очекивала да ће на тај начин распламсати гнев према председнику Путину. Међутим, велика већина народа, па тако и спортиста у Русији, подржава свог председника, што потврђују и најновија социолошка истраживања.

ФИФА и УЕФА су одстраниле руске клубове и репрезентације из међународних такмичења, али су направиле више невоље страним играчима и тренерима који су радили и добро зарађивали у Русији. И немачки Шалке је поништио спонзорски уговор са "Гаспромом", од чега ће штете имати више клуб него највећа руска гасна компанија.

Спортски функционери у Москви најављују да ће покушати да добију праведно решење преко Спортског арбитражног суда у Лозани, али у позитиван исход мало ко верује јер је јасно да је политика одавно ушла у спорт и она одлучује ко може да уђе у спортску арену, а ко не.

Најбурнију реакцију је заправо у Русији добила одлука да се не дозволи руској репрезентацији да учествује на Параолимпијским играма у Пекингу. "Зборнаја команда" је већ била стигла у Кину, а онда им је казано да Руси и Белоруси морају кући.

Да би параолимпијци ипак задовољили своје спортске такмичарске жеље, министарство спорта Русије, заједно са руководством Ханти-Мансијског округа на северу Русије, добило је задатак да организују игре за параолимпијце. Потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко каже да би на тим играма биле заступљене све олимпијске дисциплине на којима је требало да се такмиче у Пекингу. Сада је само питање одређивања термина одржавања тих игара. Добитници медаља ће бити награђени као да су учествовали на Олимпијади.

Наравно да ратну ситуацију људи различито доживљавају. Двострука светска шампионка Јевгенија Медведева, која је добитница две сребрне медаље на Олимпијским играма у уметничком клизању, на свом "Инстаграму" је написала да је остарила за пар дана и да једва чека да се ратна операција заврши. И четвороструки олимпијски првак Алексеј Јагудин је написао: "Молим вас, престаните са ратом." Против рата се први међу спортистима изјаснио фудбалер Фјодор Смолов, играч руске репрезентације.

То што се не дозвољава руским спортистима да наступају на Светском купу скијаша, Јелена Вјалбе, председница Федерације скијашког трчања, назвала је хистеријом. Некадашња шампионка је рекла да спортисти немају никакве везе са доношењем политичких одлука.
Што се тиче Међународне федерације скијашких спортова, Вјалбеова је рекла да је одлука донесена под притиском МОК-а, где не воле Русију и дуго је неће волети.

Објективно оцењујући, Русија је спортска велесила и забрана њеним спортистима да наступају на међународним такмичењима само ће осиромашити многе спортове. Ништа мање од Русије изгубиће и спортови у којима су руски младићи и девојке годинама светски лидери.

Да се заиста ради о хајци против руских спортиста на Западу, потврђује и то да се врхунске звезде професионалног хокеја у САД, Руси по националности, медијски линчују и вређају без икаквог разлога. То је само резултат медијског рата који тамошњи медији воде против Руса на свим фронтовима.

Странци никад више таквих пара неће зарађивати

Под притиском својих земаља, руске клубове од фудбала, кошарке до хокеја, ових дана је напустило око 50 страних спортиста. Клубови им нису правили никакве проблеме, сви су се цивилизовано опростили, чак су им организовали превоз тамо где на југу Русије не раде аеродроми. Краснодар је изнајмио авион из Сочија до Истанбула да би легионари могли да се врате својим кућама. Објективно говорећи, међу њима нема великих спортских звезда и тај новац који су добијали у Русији нигде неће моћи да зараде.

Истини за вољу, и пре санкција у Русији се говорило о ограничењу броја легионара у спортским клубовима, како би могли шансу да добију млади играчи. У Краснодару је било осам странаца.

БОНУС ВИДЕО - Ватромет и набвијање Гробара

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима