СВЕТ ЋЕ ВИДЕТИ СПЕКТАКЛ У "АРЕНИ" Председник Српског атлетског савеза за "Новости" о СП у Београду
СРБИЈА и њена престоница Београд ће од 18. до 20. марта бити епицентар атлетске планете, пошто ће се у "Штарк арени" одржати Светско дворанско првенство.
Нешто мање од две недеље до почетка планетарног шампионата, радови у највећој хали на Балкану се приводе крају, такмичари полако пристижу, а председник Српског атлетског савеза, Веселин Јевросимовић у разговору за "Новости" истиче важност задатка који се налази пред њим и његовим сарадницима, а који уједно представља печат досадашњег рада.
Само пет година након Европског првенства, Србија је добила домаћинство још једног великог међународног такмичења. Нешто, што се по Јевросимовићевим речима није могло ни сањати пре 12 година када је дошао на чело Савеза, који је затекао урушен. Сада, после свих напора и изазова, награда долази у виду спектакла, који још није виђен на нашим просторима, на коме ће наступити преко 1.500 атлетичара, а преносиће се у 120 држава.
- Ово ће дефинитивно бити најмасовније светско првенство икад одржано, како по броју такмичара тако и по броју земаља које су узеле учешће, а и купиле ТВ пренос (преко 120 земаља). Са оваквом организацијом се ниједан спортски савез у Србији, а и шире није сусрео. Ми смо најмања земља која је икад добила домаћинство шампионата, што је само по себи признање за наш спорт и државу. У "Арени" је направљен прави инжењерски подвиг, свако ће моћи да уђе и испод атлетске стазе где је створен један мали град. Цео под дворане је подигнут на скоро четири метра, преко 200 тона челика је уграђено у саму конструкцију, а више од 600 људи ће радити на физичко-техничком обезбеђењу уз преко 1.000 волонтера - набраја пуног срца Јевросимовић све појединости предстојећег догађаја.
- Већ увелико се распродају и хотели са староградске стране Београда, пошто у Новом Београду више нема капацитета. Све карте које смо до сада пустили у продају су продате, задржали смо око 2.000 које ћемо пред сам почетак првенства да ставимо у оптицај, тако да ће се засигурно тражити улазница више. Све у свему, Србија ће дефинитивно у марту бити центар света - наглашава први човек наше атлетике.
Колико је било захтевно доћи до овог тренутка, само је потребно вратити се у скорију прошлост.
- Када сам дошао на чело Савеза, имали смо само два стадиона који су испуњавали услове за такмичења, Звездин и Партизанов. Међутим, они више немају те капацитете пошто су им атлетске стазе прилично пропале, али зато ми данас имамо завидну атлетску инфраструктуру у овом делу Европе. У Србији се у овом тренутку налази 30 стадиона сертификованих за велика атлетска такмичења, три дворане, док се још пет-шест стадиона граде, тако да не могу да кажем да нам са те стране ишта недостаје. Желим да искористим ову прилику да се захвалим председнику Александру Вучићу и Влади Републике Србије, који су препознали да улагањем у атлетику дижу самим тим и целокупни српски спорт.
Уз организационе процедуре, било је неопходно испунити и оне епидемиолошке.
- Нико од публике или атлетичара неће моћи да уђе у дворану без негативног PCR теста не старијег од 48 сати. Независно од тога, Светска атлетска федерација је са италијанском агенцијом која ће радити заједно са "Батутом" организовала свакодневно тестирање по хотелима свих учесника. Радиће се одређени тест који је доста валиднији од антигенског, а опет бржи од класичног PCR - истиче некадашњи скакач с мотком.
Норму за такмичење је тренутно испунило пет наших атлетичара (Ивана Вулета, Асмир Колашинац, Армин Синанчевић, Елзан Бибић, Маја Ћирић), међутим као домаћини ћемо имати одређене повластице.
- Добра ствар је што домаћин првенства поседује право да има такмичара у свакој од 12 дисциплина, што значи да ће и они који нису испунили норме моћи да репрезентују нашу земљу. Зато између осталог и треба позвати домаћу публику у што већем броју како се не би десила ситуација да буде више страних од домаћих навијача (смех).
Када говоримо о нашим узданицама, у први план се ставља скакачица удаљ Ивана Вулета (девојачко Шпановић) од које се очекује напад на најсјајније одличје, међутим, Јевросимовић верује да имамо још адута.
- Мање-више сви наши репрезентативци су у доброј форми, почев од Иване (Вулете), преко Елзана до Армина. Они ако само буду дали оно најбоље што имају у себи, немам сумњу да ће нека од медаља остати код нас. Не могу да лицитирам око броја медаља, атлетика је непредвидив спорт где одлучују центиметри, милиметри или стотинке, десетинке.
Садашњост је тренутна, а Јевросимовић као успешни предузетник увелико гледа ка будућим пројектима.
- Наш следећи циљ је да вратимо атлетику у школе. У моје време смо у школском дворишту имали три стазе за трчање на 60 метара, рупу за даљ и круг за бацање кугле. Атлетика је била обавезан школски програм и то треба поново активирати, поготово зато што смо обезбедили реквизите наставницима како би они са децом радили од првог дана. Наравно, кроз ту масу ћемо препознати квалитет и усмерити га ка професионалним водама.
У исте те воде, ускоро би требало да упливају велики таленти наше "краљице спортова".
- Оно што мене највише радује јесу јаке младе селекције које нисмо имали пре десетак година, а имамо их сада. Ту се сада виде бенефити атлетске дворане и стадиона који су изграђени. Уз то смо изградили и амбијент који је почео да даје резултате. Почели су да падају рекорди у млађим категоријама који су били стари преко 30 година и то је оно што нам тек долази. Ангелина Топић, Адриана Вилагош, која је светски таленат рођен на овим просторима, има их толико много, а приде сваки дан изничу нови, и то је наша снага и будућност - закључује Јевросимовић, председник српског атлетског савеза.
ОКО РУСА СЕ НИСМО ПИТАЛИ
У СВЕТЛУ актуелне геополитичке ситуације, Међународна атлетска федерација је одлучила да прати пример осталих спортских кровних организација и забрани учестовање руским и белоруским атлетичарима у Београду.
- Као спортски савез смо реално ту немоћни. Онако како нам политичка правила налажу, то морамо да поштујемо. У београдској "Арени" смо само домаћини, али се ништа не питамо јер ту главну реч води Светска атлетска федерација, почев од најмањих ситница па до битнијих ствари. Ми можемо само да стојимо са стране и гледамо - јасан је Јевросимовић.
АУСТРАЛИЈАНЦИ ДОБРОДОШЛИ
АУСТРАЛИЈА почетком године није била добар домаћин Новаку Ђоковићу, међутим, Србија ће узвратити топлим гостопримством њиховим такмичарима.
- Они ће бити дочекани исто као и сви спортисти. Ако испуне здравствене и нормативне услове, биће добородошли. Апсолутно ниједан наш гост неће имати различит третман. Ми се за разлику од њих, нећемо бавити политиком - поручио је Јевросимовић.
ИДЕЈЕ ЗА АТЛЕТСКИ СТАДИОН
ПОСЛЕ организовања највећих дворанских међународних такмичења, поставља се питање да ли наша земља може да приреди исте шампионате на отвореном.
- За тако нешто нам је потребан прави атлетски стадион уз један помоћни - истиче Јевросимовић.
- Моја идеја је била да се у оквиру фудбалског Националног стадиона који ће почети да се гради, убаци атлетска стаза, међутим фудбалске организације због неких својих процедура траже да то буде објекат само за тај спорт. Најбоље би било кад би поред њега, на том истом потезу могао да настане и атлетски. Тада бисмо могли да се кандидујемо за отворено првенство света, пошто све остало имамо. Српски атлетски савез је толико јак у светским оквирима, да је само потребно да имамо адекватан објекат. То је сада опет на држави, да ли ће тога да се прихвати, али до сада су ионако доста урадили и хвала им на томе.
МОРИЊО ЈОЈ НИЈЕ ВАЉАО, А САД БИ ГА ПРАВИЛА ОД БЛАТА: Понор Роме се наставља, али њен данашњи ривал се налази у сличној ситуацији
У оквиру четвртог кола групне фазе Лиге Европе, Ројал унион ће угостити Рому на "Жозеф Маријен" стадиону (18.45).
07. 11. 2024. у 07:35
НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У "ДЕЛИЈЕ": Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)
Непосредно уочи утакмице Лиге шампиона у којој су Црвена звезда и Барселона играли на стадиону "Рајко Митић", десила се посве несвакидашња ситуација.
07. 11. 2024. у 18:37
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)