СВАКА МЕДАЉА ЗЛАТНОГ СЈАЈА: Српски параолимпијци, који су освојили шест медаља, вечерас стижу у Београд

Увек у животу може боље, али и ово што смо постигли у Паризу равно је подвигу. То, у разговору за "Новости", истиче генерални секретар Параолимпијског комитета Србије Бојан Јаћимовић, сумирајући јуче завршену највећу планетарну смотру спортиста с инвалидитетом.

СВАКА МЕДАЉА ЗЛАТНОГ СЈАЈА: Српски параолимпијци, који су освојили шест медаља, вечерас стижу у Београд

Фото: Горан Чворовић

- Можда смо могли да освојимо још медаљу-две, али задовољни сам резултатом. У складу је с очекивањима. Радујем се због оних који су се окитили одличјима, жао ми је због оних који су били на прагу успеха. Имали смо неколико четвртих места, од којих два у паратаеквонду. Наши такмичари су учествовали и у неколико финала у стрељаштву. Немања Матијашевић се на два дана пред почетак ПОИ у скоку удаљ повредио на тренингу, а његов најбољи резултат који је постигао ове године вредео је за бронзану медаљу – истиче Јаћимовић.

Србија је у Паризу освојила шест медаља - једно злато, три сребра и две бронзе. Драгану Ристићу је припала златна медаља у парастрељаштву, Борислава Перић Ранковић је изборила сребро у парастоном тенису у синглу, а такође и у дублу са Надом Матић. Сребро је припало и бацачу кугле Небојши Ђурићу, док су се бронзом окитили Митар Паликућа у парастоном тенису и параатлетичар Жељко Димитријевић.

*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

- Када погледате колико смо ми географска мала земља, колико је наш тим малобројан, ово је фантастичан успех. У кинеском удружењу за спорт особа с инвалидитетом има 15 милиона такмичара – каже наш саговорник.

Јаћимовић истиче да је штета што бар једно сребро није било злато, јер смо имали реални потенцијал за бар две најсјајније медаље.

*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--

- У Токију на претходним Играма смо такође имали шест медаља, само што су биле две златне. Надао сам се да ће Сашка Соколов освојити бар једну медаљу, на сто или двеста метара. Да је једна брозна била злато, били бисмо 35. у рангу земаља. Али, све освојене медаље вреде злата. Плод су свакодневног труда и одрицања. Ко мисли да није тако, нека седне у колица, па проба да стигне са Славије до било ког спортског центра у Београду, или нека то изведе у Ужицу, Новом Саду, па и Паризу, па ће онда схватити о чему говорим – наглашава генерални секретар ПОКС.

Србија се пласирала на 54. место на ранг-листи, док међународни Параолимпијски комитет има 169 чланова. Од земаља из окружења, само су Мађари и Грци освојили више, сви остали мање, укључујући и Аустријанце, Бугаре, Румуне, Кипар и све државе с простора бивше Југославије.

- То напомињем зато што имамо регионално удружење ПОК, које окупља све сем тзв. Косова. Изборили смо се да не уђу, и боримо се да то тако остане. Када се упоредимо са земљама у којима су услови за бављење спортом слични, имали смо неупоредиво бољи пласман.

 Узбуђења на овим Играма било је напретек.

- Наступи на борилиштима су били напети и пуни спортске дражи. Узбуђења је било и мало више него што је требало, због свега што се догађало око медаље Небојше Ђурића. Као у свакој бајци, правда је победила.

Сваки наш такмичар дао је свој максимум, а највише успеха имала је парастонотенисерка Борислава Перић Ранковић, која је сама освојила две медаље, сребрног сјаја.

- Најавила је крај спортске каријере и то је, заиста, спектакуларни завршетак – истиче Јаћимовић.

 Генерални секретар ПОКС наглашава да су Французи били изузетно добри домаћини:

- Све је било добро организовано. Било би и неких примедби, када би могле да се занемаре околности. Али, то не можете, када се налазите у једном од највећих градова на свету. Где год да кренете, ништа није близу, и ништа није лако. За све је требало времена, нарочито када је реч о инвалидима. Постојале су одвојене траке у саобраћају, и метро је био доста опремљен, тако да су Игре, када се све сагледа, протекле у најбољем реду.

На крају, цео наш тим понеће лепе успомене из Града светлости.

- Боравак у Паризу ми је обележило "рвање" за Ђурићеву медаљу. У том смислу ми је успомена јако лепа, јер смо успели да дођемо до циља, да му се врати заслужено освојена медаља. Свако зло има своје добро. Одавде, из Париза, имам утисак да је то све мобилисало и ујединило нацију, заједно наш тим, навијаче и медије, да успемо у том подухвату.

Једва чекају да вечерас слете у Београд и поделе радост и утиске са родбином, пријатељима и навијачима.

- Нас неколико долази дневним летом да бисмо све припремили за дочек репрезентативаца током вечери, да би се уложило што мање времена и напора, а да опет све, како доликује, буде свечано, када слете на тло Србије – поручио је Јаћимовић.     

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)