ПАРЧЕ ХЛЕБА, КОМАД НЕБА И ПРИЧА О НАШОЈ ДУШИ: Изложба "Корени" у Српској олимпијској кући у Паризу увелико привлачи велику пажњу посетилаца

ЖИТО са српских поља, пиротски ћилими, облак из Београда, дрво из Србије, срце које куца када неко прође поред њега.

ПАРЧЕ ХЛЕБА, КОМАД НЕБА И ПРИЧА О НАШОЈ ДУШИ: Изложба Корени у Српској олимпијској кући у Паризу увелико привлачи велику пажњу посетилаца

Фото: Горан Чворовић

То је само део изложбе под називом "Корени" уметника Душана Јововића, којима Српска кућа у Паризу за време Олимпијаде дочекује госте, у Парку Вилет, одмах поред куће домаћина Француза.

- Изложба као свој заштитни знак има дрво – истиче домаћин Српске куће Данијел Николић. - Корен му је идентичан крошњи. Крошња су генерације које следе, а корен симболише претке и направљен је као ДНК ланац. То су гени наших предака. И наш главни задатак је да те божанствене гене, Милутина Миланковића, Милене Марић Ајнштајн, Николе Тесле, као стабло пренесемо следећој генерацији.

Циљ поставке је да се покаже да, као народ, често у историји, нисмо мислили само на себе и да су наши иноватори углавном даривали читаво човечанство. Аутор Душан Јововић је у свом концепту увезао спорт, културу, науку и уметност. Ту се паралелно одвија и прича о историји српског олимпизма, од првих модерних Олимпијских игара 1896. године, када је први Србин, Момчило Тапавица, освојио медаљу, бронзану, у тенису. Наступио је под аустроугарском заставом, јер је Војводина тада била у њеном саставу. Ту је и податак да је Краљ Александар Обреновић био први шеф једне државе присутан на церемонији остварања.

Када се прича о коренима и вези с будућношћу, ту је неизоставно и део посвећен Николи Тесли који не само што је измислио наизменичну струју и електромотор, већ је и први најавио бежични пренос информација, данашњи интернет. Душан Јововић је анимирао његове цртеже. Прави се, тако, веза између енергије, покрета и спорта. Звездама и кретањем кроз време даје се и омаж Милутину Миланковићу, креатору савременог календара, који је први почео да прича о глобалном отопљавању и показао циклусе сунца.

- Имамо корене као нешто што је трајно и време као нешто што је пролазно. И на времену се види приказ Новака оковића и многих спортиста који су освајали медаље за Републику Србију и који су, иако у времену које је пролазно, успели да обезбеде место у коренима, што је трајно. Постају тако део корена нашег народа – истиче Николић.

Ту је и видео-приказ највећих успеха наших спортиста последњих година. Снимци су у бојама наше заставе. Дигитализоване су и фотографије из Архива Југославије које је ретко ко до сада имао прилику да види. На зиду који је назван "Мурал вечности" исписана су имена спортиста који су учествовали на Олимпијским играма за Републику Србију, ма како се држава звала кроз историју – Краљевина Србија, Краљевина СХС, Краљевина Југославија, ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ, СЦГ или Србија.

Постављен је и прозор у ЕКСПО. Могу да се виде пролазници у Београду у реалном времену и да се са њима на даљину одигра друштвена игра. 

- Београд је пре тачно годину дана баш овде у Паризу добио организацију ЕКСПО 2027, чиме смо доказали још једном да се као народ бавимо иновацијама и мењањем света набоље, јер само су се велике нације које су желеле да свет буде боље место упустиле у организацију Светске изложбе. У центар смо ставили човека и игру као основног покретача иновације, науке, спорта и уметности. Ајфелова кула је направљена због Међународне изложбе, веш машина, Теслин електромотор и Пупинов телефон, такође – подсећа наш саговорник. 

Пролази се, затим, кроз портал који је симболично замишљен као врата између овоземаљског и ванвременског.

- Ту је суштина наше приче. Почиње са пет слика којима је Јововић на јединствен начин испричао причу о пет фаза живота. Ту су сви елементи живота, они лепи, и они мање лепи. Срце је пуно ожиљака, али је ту и пчела, као главни извор живота. Свака од ових слика има 54 слоја, у која су уткане фотографије, илустрације, цртежи, слике. Унето је и више од милион оптичких влакана, која дају оптичку илузију димензионалности, јер је слика јако танка. Из ње избија светлост, коју смо донели из Србије – каже Данијел Николић.

Прекопута је облак од паучинасте пене, а реч је о комјутерском алгоритму који врши анализу временских података с интернета и у зависности од тога каква је прогноза времена у Србији, мења боје. Док облазимо Српску кућу у Паризу сазнајемо тако да ће време у Србији бити стабилно и лепо.

У Париз су донети српски симболи живота. Међу њима и жито који је пожњевено прошле јесени на српским пољима.

- Донели смо не само парче хлеба, већ и комад неба, да испричамо причу о томе шта је Србија дала и шта тек може и жели да пружи. Донели смо душу – истиче Николић.

Људско срце, скулптура, вајарски рад, куца и подсећа према замисли аутора Душана Јововића на то да наше тело неће заувек бити овде, да смо сви пролазни и да наша тела нису вечна, да нам је време трајања на планети ограничено. Али, ако се погледа кроз стаклени прозор у који је срце постављено, видеће се корени.

- Стално учећи и градећи, и стално дајући најбоље од себе, али не себи, свом народу, већ читавом човечанству, попут Тесле, Миланковића, Милеве Марић или Надежде Петровић, свако у својој области има шансу да постане корен, стуб и ослонац свога народа – каже домаћин Српске куће.

Прича о коренима се завршава уласком у житно поље. Ту су и пиротски ћилим, као и пројекција фресака из различитих српских манастира, уз древну српску музику која прати цео догађај. Присутна је и туристичка организација Србије која позива све да дођу у нашу земљу и да се упознају с њеним природним лепотама и гастрономијом. На располагању су сувенири - опанци, шајкача, "унучићи"…

Улаз је бесплатан, а посећеност изузетно велика. Док смо боравили у Кући, дошли су гости из Лесота, Словеније, Француске… Српска кућа је отворена сваког дана од 10 до 22 сата. На сваки пун сат перформанс изводе чланица КУД "Коло", а ту је и други кулутруно уметнички програм који је приредило Минстарство културе.

Ко хоће да "чалабрцне", на располагању му је и ресторан, а на менију су ћевапи с фрушкогорским тартуфима, лесковачка мућкалица, комплет лепиња, смуђ на смедеревски начин, васина торта, сува пита с орасима и сладоледом од жита… Цене су по париским стандардима приступачне, од 7 до 15 евра. Ту су и ракија, домаће пиво, српска вина.

- Сав приход биће уплаћен као подршка младима из Србије који упишу француске уметничке школе, да би им на овај начин помогли да се остваре као уметници и да се затим врате у своју Србију, да попут наших предака, оно најбоље што имају, дају свом народу, али и целом човечанству – истиче Данијел Николић.

БОГАТ ПРОГРАМ

У Српској кући наступају познати уметници, попут Биље Крстић и "Бистрика", трубачи Дејана Петровића и Бобана Марковића, пантомимичар Макро Стојановић, плесна академија "Вива Денс", бенд Владе Маричића, група "Кал", оперски певачи Наташа Тасић Кнежевић, Саша Кнежевић, Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић… Солистички концерт одржаће Слободан Тркуља, биће приказан филм о генералну Светомиру укићу, а организоваће се и сусрети са српским олимпијцима. 

Фото: Горан Чворовић

Данијел Николић

Фото: Горан Чворовић

Послужење

Фото: Горан Чворовић

Велика посећеност

Фото: Горан Чворовић

Концепт

Фото: Горан Чворовић

Гости

Фото: Горан Чворовић

Улаз у Српску кућу
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРИПЛ-ДАБЛ МУ ЈЕ ДРУГО ИМЕ: Оваква доминација Николе Јокића није виђена још од времена Вилта Чејмберлена

ТРИПЛ-ДАБЛ МУ ЈЕ ДРУГО ИМЕ: Оваква доминација Николе Јокића није виђена још од времена Вилта Чејмберлена

СЕРИЈУ сјајних игара у којима редовно бележи трипл-даблове верујемо да ће Јокић наставити на вечерашњем сусрету Денвера и Филаделфије који се састају у "Бол арени" четири сата после поноћи.

21. 01. 2025. у 14:00

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)