НБА КРИЗА ОД 2,6 МИЛИЈАРДИ: Колико су потрошили тимови најбоље лиге у првих пет дана од отварања берзе играча

Марко Паунић
Марко Паунић

26. 11. 2020. у 18:24

КАДА су на удару финансијских ефеката вирусне пандемије, НБА тимови у првих пет дана од отварања берзе играча потроше 2,6 милијарди долара!

НБА КРИЗА ОД 2,6 МИЛИЈАРДИ: Колико су потрошили тимови најбоље лиге у првих пет дана од отварања берзе играча

Џејсон Тејтум (лево) Фото ЕПА

Збир сума издвојених за трансфере слободних агената и за продужење уговора (1,6+1).

Иако се ради о астрономској цифри, на основу поређења са временом пре короне, заиста се може употребити реч "криза", колико год то било непојмљиво онима који нису део те индустрије. Заправо, машине за прављење и бацање новца. Примера ради, прошле године је у прва 24 сата укупан износ уговора слободних играча достигао три милијарде долара!

У тренутном такмичењу у махању зеленим новчаницама предњаче тимови са жељом да такозваним "руки макс" уговорима осигурају останак потенцијалних суперстарова. У долар исти износ за петогодишњу верност (163 милиона) добили су Џејсон Тејтум (Бостон), Бем Адебајо (Мајами), Диерон Фокс (Сакраменто) и Донован Мичел (Јута).

Њу Орлеанс је понудио Брендону Инграму 158 милиона за пет сезона, што је 23-годишњи крилни играч у статусу ограничено слободног агента прихватио. Значајан удео у досадашњој суми потрошеној на трансфере играча има и наш Богдан Богдановић са 72 милиона од Атланте за четири сезоне. На листи 90 кошаркаша који су били доступни на тржишту заузима високо шесто место, уједно друго у рангирању висине уговора садашњих и бивших српских НБА играча. Испред је само Никола Јокић са 148 милиона за пет сезона. У време када су Владе Дивац и Предраг Стојаковић проносили славу наше кошарке у НБА, просечне плате биле су неупоредиво скромније.

Амерички медији су скоро једногласно апострофирали једно име у контексту најлошијих потеза НБА тимова на овогодишњем тржишту слободних играча. Није тешко погодити да се ради о Шарлот Хорнетсима у власништву Мајкла Џордана, легендарног и по ужасним потезима откад је преузео "франшизу" из Северне Каролине. За 30-годишњег крилног играча Бостона Гордона Хејворда, са историјом изузетно тешких повреда, издвојио је 120 милиона за четири године. Некадашњи ол-стар за собом има сасвим добру сезону, али ни приближно добру за годишњу плату од 30 милиона.

Вредност за уложени новац упитна је и случајевима четворогодишњег уговора бека Бруклина Џоа Хериса (75 милиона), Маркуса Мориса из Лос Анђелес Клиперса (64 милиона за четири сезоне), Мејсона Пламлија који је прешао из Денвера у Детроит за 25 милиона (три сезоне), колико је за исти период од Сан Антонија добио аустријски центар Јакоб Пелт.

Сума од 2,6 милијарди није коначна, наредних дана сазнаћемо колико су новца спремили Лејкерси за једног од најбољих играча лиге Ентонија Дејвиса, Милвоки Бакси за двоструког МВП Јаниса Адетокумба...

ТОП 10

1. Брендон Инграм 158 милиона (5)

2. Гордон Хејворд 120 милиона (4)

3. Фред ван Влит 85 милиона (4)

4. Давис Бертанс 80 милиона (5)

5. Џо Херис 75 милиона (4)

6. Богдан Богдановић 72 милиона (4)

7. Маркус Морис 64 милиона (4)

8. Данило Галинари 61,5 милиона (3)

9. Џереми Грент 60 милиона (3)

10. Малик Бизли 60 милиона (4)

*У загради број сезона из уговора.

Запратите Новости спорт на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи